Gaming i pro gaming - czym jest w dzisiejszych czasach i do kogo jest skierowany

Gaming to dziś nie tylko rodzaj odskoczni od codziennych obowiązków, często to również pasja, która łączy przyjemne z pożytecznym. Gry pozwalają szkolić refleks, uczyć logicznego myślenia, a nawet pracy w zespole. Co zatem jest potrzebne, aby zacząć przygodę ze sportem, który zyskuje w Polsce ogromną popularność (na IEM 2019 w katowickim Spodku zjawiło się ponad 170 tys. osób, a rozgrywki w sieci śledziło 230 mln z całego świata)?

Ciężko uwierzyć, w jak szybkim tempie rozwinął się rynek gier komputerowych. Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było marzyć o tak zaawansowanych wrażeniach z gier, które mamy dziś. Mało kto przypuszczał, że otrzymamy tak zaawansowaną grafikę i tak precyzyjne sterowanie w grach.

Dziś gaming to prawdziwa przyjemność, którą możemy mieć w zaciszu swojego domu. Choć, jeśli w tego typu rozrywkę "wkręcimy się" na dobre to granie może nas przenieść na turniejowe hale. Ale zacznijmy od początku.

Czym jest dziś gaming?

Kiedyś gry komputerowe były zabawą dla wybranych, dziś na dobre weszły do „mainstreamu”. W 2019 roku graczem może być praktycznie każdy i grać można niemal na wszystkim - na komputerze, konsoli, ale nawet i smartfonie. Dlatego też sam gaming nie jest jedynie niedzielną odskocznią od codziennych obowiązków, ale i wciągającą pasją, której poświęcimy sporo czasu.

Można powiedzieć, że gaming łączy się na wielu płaszczyznach. Z jednej strony pozwala się "oderwać" i zrelaksować, z drugiej - szkoli refleks, uczy obmyślania strategii, logicznego myślenia, podejmowania decyzji pod presją czasu oraz pracy zespołowej. I jest w zasięgu (także finansowym) przeciętnego Kowalskiego.

GamingGaming fot. Actina

Granie na sportowym poziomie, czyli pro gaming

Najlepsi i najodważniejsi gracze ostatecznie decydują się zająć gamingiem „na całość”. Wiążąc z nim przyszłość, łączą się i trenują w profesjonalnych zespołach, a następnie swoje umiejętności pokazują na e-sportowych turniejach. Rywalizują i wygrywają w licznych konkursach na całym świecie zarabiając często niemałe pieniądze.

Dość powiedzieć, że podczas odbywającej się w Katowicach imprezy Intel Extreme Masters (IEM) - która jest jedną z największych na świecie - nagrody dla graczy idą w miliony dolarów. W 2019 roku w turnieju DOTA 2 do wygrania było 300 tys. dolarów, a najlepsi gracze w Fortnite bili się o 500 tys. dolarów. Największe nagrody zgarnęli jednak gracze mierzący się w nieśmiertelnym Counter-Strike - zwycięska drużyna zarobiła bowiem okrągły milion dolarów. Łączna pula wyniosła aż 2,5 mln dolarów, czyli prawie 10 mln złotych!

Wszystko dlatego, że dziś pro gaming stał się ogromnym biznesem, w który inwestują (m.in. poprzez sponsoring drużyn) nie tylko firmy ze świata gier, ale również giganci z innych branż, np. Mercedes-Benz czy McDonald’s. Esport jest niezwykle popularny, a growe turnieje przyciągają miliony ludzi z całego świata. Na wspomnianym już IEM 2019 w katowickim Spodku zjawiło się ponad 170 tys. osób, a w internecie transmisje w meczów śledziło bagatela 230 mln ludzi z całego świata, którzy spędzili przed monitorami 157 mln godzin.

Granie jest dla każdego, czyli jak zacząć przygodę z gamingiem?

Nie każdy z nas musi zostać mistrzem Counter-Strike’a – większość będzie chciała przy grach się zrelaksować, podszkolić swoje umiejętności czy porywalizować ze znajomymi. No właśnie, gaming jest dziś dla każdego, jednak podstawową czynnością, aby w ogóle zacząć myśleć o grach na poważnie jest zakup odpowiedniego komputera.

Warto pamiętać, że gry są dość wymagającym zadaniem dla maszyny. Musi być tyle wydajna, aby umożliwić wygodną rozgrywkę i zapewnić świetną jakość grafiki. Gra ma przecież przede wszystkim dostarczać jak najlepszych wrażeń również wizualnych.

Komputer do gier musi być również niezawodny, aby rozgrywka była płynna w każdym jej momencie. Jakiekolwiek spowolnienia klatek w trakcie rywalizacji byłoby niedopuszczalne. Co więcej, w miarę nabierania doświadczenia, gracz szybko zauważy, jak ważne w gamingu są detale widoczne na ekranie. Istotna jest precyzja w sterowaniu, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego komputera.

EsportEsport fot. Actina

Wybierając komputer do gamingu zdaj się na ekspertów

Komputer dla gracza powinien być przede wszystkim zestawem perfekcyjnie dobranych podzespołów. Takich, które nie dość, że są bardzo wydajne, to jeszcze świetnie ze sobą współpracują. Na dodatek miło byłoby, gdyby na komputer nie trzeba było wydawać oszczędności życia.

Teoretycznie maszynę do gier może złożyć każdy z nas, jednak nie oszukujmy się – budowa komputera do gamingu nie jest łatwym zadaniem. Nie każdy jest specem od nowych technologii i poradzi sobie z tym zadaniem, dlatego zdecydowanie lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów w tej dziedzinie.

Jedną z firm, która zajmuje się budową takich konstrukcji jest polska Actina. Firma od wielu lat dostarcza na rynek składane przez siebie komputery, które są przygotowane specjalnie z myślą o graczach.

W jej ofercie znajdziemy maszyny z niemal każdego przedziału cenowego skrojone pod konkretny typ gracza, a z jej produktów korzystają również profesjonalni e-sportowcy w pro gamingu. Co więcej komputery są tworzone specjalnie z myślą o konkretnych grach, tak aby to właśnie w nich osiągnąć wyjątkowo wysoką wydajność.

Specjaliści z Actiny, korzystając z podzespołów dostarczanych przez renomowanych producentów. Dopasowują do siebie najlepsze konfiguracje podzespołów, tak aby komputer mógł zagwarantować najwyższą wydajność w przystępnej cenie. Co więcej stworzone przez siebie konstrukcje testują po to, aby móc powiedzieć klientowi, jakiego poziomu wydajności może się spodziewać.

Cena, a wydajność, czyli jak stworzyć idealny komputer do gier za niewielkie pieniądze

Nie ma się, co oszukiwać – im większy budżet tym wydajniejszy komputer uda się kupić. Mimo wszystko, wciąż można zbudować maszynę, która będzie stanowiła idealne połączenie bardzo wydajnych podzespołów w przystępnej cenie.

Przykład? Proszę bardzo - takim komputerem może być połączenie jednego z nowych procesorów AMD Ryzen 3. generacji (np. Ryzen 7 3700X) z kartą graficzną MSI MECH Radeon RX 5700 oraz płytą główną MSI X570 Gaming Plus.

Każdy z tych elementów - stanowiących bazę pod nowy komputer - oferuje bardzo dobrą wydajność we wciąż bardzo rozsądnej cenie. Dodajmy do tego odpowiednie chłodzenie (oczywiście cieczą), pamięć RAM i SSD, obudowę, mocny zasilacz i kilka innych elementów, a uzyskamy gotową maszynę do gier.

Taki komputer pozwoli uzyskać najwyższą możliwą jakość obrazu przy rozdzielczości Full HD i rewelacyjnej liczbie klatek na sekundę. Za niezbyt wygórowaną, jak na gaming kwotę dostajemy maszynę, która poradzi sobie z każdym popularnym dziś tytułem, jak np. GTA V, Wiedźmin 3: Dziki Gon czy Assassin’s Creed Odyssey zapewniając spory zapas klatek na sekundę.

Złotym środkiem jest połączenie bardzo wydajnych podzespołów w niewygórowanych cenach. Najwyraźniej znaleźli go specjaliści z Actiny, bo taki komputer złożony i sprawdzony przez firmę znajdziemy w polskich sklepach. Ale nie tylko, bo podobnych konstrukcji dostosowanych do wymagań konkretnych graczy Actina ma w ofercie znacznie więcej.

Teraz pozostaje tylko usiąść wygodnie przed komputerem i delektować się wirtualną rozrywką.