To najlepszy wynik ze wszystkich reprezentacji narodowych, możemy więc być dumni z naszych zawodników!
Freediving to inaczej nurkowanie swobodne. Jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin sportowych w Europie. Uwagę widzów przykuwa wciąż przesuwana granica możliwości ludzkiego ciała i umysłu. Podczas Mistrzostw Świata rozgrywane są trzy dyscypliny: pływanie na wstrzymanym oddechu bez płetwy (dynamic no fins), pływanie na wstrzymanym oddechu w płetwach (dynamic with fins), statyczne wstrzymanie oddechu (static apnea). W zawodach rozgrywanych w Belgradzie bierze udział 125 zawodników z całego świata, do finałów trafia 12 najlepszych zawodniczek i zawodników kwalifikacji, którzy startują w dwóch seriach: ważniejszej A (6 najlepszych wyników z kwalifikacji) i B (kolejna najlepsza szóstka zawodów).
Już pierwszy finałowy dzień przyniósł Polskiej reprezentacji medale. Starty rozpoczęły się od finałów B, gdzie Polskę reprezentowali Karol Karcz oraz Michał Dąbrowski. Karol przepłynął 127 m, Michał 166 m. W finale B kobiet Justyna Nowak osiągnęła wynik 138 m. W finale A mężczyzn wzięli udział najlepsi zawodnicy świata. Najlepszy okazał się Mateusz Malina, który po raz trzeci z rzędu sięgnął po złoty krążek Mistrzostw Świata w DNF.
Jestem szczęśliwy. – powiedział tuż po finale Mateusz Malina. - Trzeci raz z rzędu zdobyłem mistrzostwo świata w swojej koronnej dyscyplinie i dodatkowo przepłynąłem najdłuższy w historii dystans bez płetw na basenie olimpijskim i to z zapasem. Dzisiejszy start po raz kolejny udowodnił mi, że limity są tylko w naszych głowach.
Mistrz pokazał klasę również w kolejnych dwóch dniach startów, zdobywając brązowe medale w dynamice w płetwie oraz w statycznym wstrzymaniu oddechu. AIDA International przyznała Mateuszowi Malinie prestiżową nagrodę in. Natalii Molchanovej, przyznawanej największym indywidualnością Mistrzostw Świata.
Złudzeń rywalkom nie pozostawiły Polki. Magdalena Solich-Talanda przepłynęła pod wodą najdłuższy dystans: 178 m i tym samym obroniła tytuł Mistrzyni Świata zdobyty w 2016 roku w fińskim Turku.
Nie łatwo jest startować z pozycji lidera – podsumowała przedstartowe emocje Magdalena Solich-Talanda. - Tu w Belgradzie są naprawdę sprzyjające warunki, na pływalni woda o temperaturze 24 stopni, którą bardzo lubię. Po przebrnięciu eliminacji nie pozostało nic innego jak dać z siebie wszystko w finałach. Nurkowanie było przyjemne. Z nadzieją czekam by wystartować w nurkowaniu w płetwie.
W dynamice w płetwie Solich-Talanda potwierdziła swoją dominację: zdobyła kolejny złoty medal i ustanowiła nowy rekord świata w tej dyscyplinie, przepływając na jednym oddechu 243 m. Podczas ceremonii zakończenia Mistrzostw Świata zawodniczka otrzymała nagrodę in. Natalii Molchanovej, podobnie jak Mateusz Malina, po raz drugi w karierze.
Trening pływacki - świetny sposób na odchudzanie i kształtowanie sylwetki
Z dwoma srebrnymi krążkami Mistrzostw Świata (w DNF i DYN) do Polski
wróciła Julia Kozerska. Zawodniczka otrzymała też nagrodę na największa
liczbę punktów zgromadzoną podczas startów w Belgradzie (w przeciwieństwie
do wielu zawodniczek, Julia Kozerska startowała we wszystkich trzech
rozgrywanych konkurencjach).
Nurkowanie poszło całkiem gładko i było wyjątkowo przyjemne – powiedziała Julia Kozerska. - Niestety, w związku z brakiem dnia przerwy między eliminacjami, a finałami (dzień wcześniej startowałam w statyce) nie udało mi się wypocząć na tyle, by przepłynąć w pełni satysfakcjonujący mnie dystans. Niemniej jednak cieszę się z wicemistrzostwa świata!
Trening pływacki: 10 powodów, dla których warto regularnie pływać
Freediving w Polsce uprawia się w jeziorach, np. w najgłębszym w Polsce, czyli Hańczy. W sierpniu będą tam Mistrzostwa Polski. Nasze jeziora są jednak bardzo ciemne i zimne. Do dyspozycji freediverów są zalane kamieniołomy, np. Zakrzówek (w Krakowie) albo Koparki (koło Jaworzna). Pod koniec 2019 roku, koło Mszczonowa, ma być oddany do użytku basen nurkowy 45 m!
Konsultacja: Lucyna Kicińska, Stowarzyszenie Freediving Poland