Sea The Stars Koniem Roku!

Nie mogło być inaczej. Nie było w tym sezonie w Europie konia bardziej utytułowanego i bardziej zasługującego na ten tytuł niż Sea The Stars. Podczas gali Cartier Racing Awards został wybrany Koniem Roku 2009.

To komu przypadnie ten zaszczytny tytuł było wiadomo od dawna. Niepokonany w ośmiu startach, zwycięzca sześciu wyścigów G1 z Derby i Pix de L'Arc The Triomphe na czele Sea The Stars nie miał konkurencji w tym sezonie. Wspaniały syn ogiera Cape Cross i klaczy Urban Sea wszystkie swoje najważniejsze starty wygrywał bardzo pewnie. Zarobił na bieżni ponad 4,5 mln funtów. Po pięknym zwycięstwie w Łuku Triumfalnym zakończył karierę wyścigową i od przyszłego roku krył będzie w irlandzkiej stadninie Gilltown Stud należącej do Księcia Aga Khana. Cena stanówki to 85 000 euro, a jedną z klaczy które miałby pokryć w pierwszym sezonie prawdopodobnie będzie niezwykła Zarkava, która w ubiegłym sezonie zdobyła tytuł Konia Roku.

Sea The Stars uznany został także za najlepszego trzyletniego ogiera sezonu. Jego trener John Oxx uhonorowany został nagrodą Cartier/Daily Telegraph za zasługi.

Nagrodą dla najlepszej trzyletniej klaczy wyróżniono Sariskę . Podwójna oaksistka z Anglii i Irlandii zdobyła tytuł mimo ostatnich w sezonie porażek w Darley Jorkshire Oaks i Champion Stakes

Za najlepszego starszego konia uznana została trenowana we Francji przez trenera Heada Goldikova , która powtórzyła ubiegłoroczny sukces i po raz drugi wygrała Breeders' Cup Mile. Ponadto w tym sezonie wygrała cztery gonitwy G1, m.in. Prix Rothschild.

Nagrodę dla najlepszego długodystansowca zdobył zwycięzca Gold Cup Yeats . Trenowany przez Aidana O' Briena koń jest jedynym, który otrzymał takie wyróżnienie czwarty raz z rzędu. Wśród sprinterów wyróżnienie otrzymała klacz Fleeting Spirit , która zwyciężyła w Darley July Cup.

Tytuły najlepszych dwulatków zdobyły niepokonany ogier St. Nicholas Abbey , zwycięzca Racing Post Trophy, i klacz Special Duty triumfatorka Cheveley Park Stakes i Prix Robert Papin.

Więcej o: