Zenyatty bieg do historii

Aby wygrać 14 raz w karierze i pozostać niepokonaną musiała pobiec wyścig życia. I zrobiła to! Fenomenalna Zenyatta zwyciężyła w Breeders' Cup Classic.

Breeders' Cup Classic - jeden z najbardziej prestiżowych i najwyżej dotowanych wyścigów na świecie (5 mln $) po raz pierwszy w historii wygrała klacz. W wielkim stylu, wspierana przez tysiące jej fanów i kibiców, pięcioletnia Zenyatta pokonała takie ogiery jak m.in. Mine That Bird - zwycięzca Kentucky Derby, Summer Bird - zwycięzca Belmont Stakes, triumfator Sussex Stakes i Queen Elisabeth II Stakes - Rip Van Winkle. Wyścig nie rozpoczął się bez problemów. Tuż przed startem duże problemy przy wejściu do startboksu sprawiał Quality Road i ostatecznie został skreślony. W stawce pozostało zatem 12 koni. Po starcie na czoło szybko wysunął się Regal Ransome, przed Einstein. Blisko był Rip Van Winkle, natomiast Zenyatta wystartowała jakby ospale, galopowała z tyłu, z bardzo dużą stratą do prowadzących koni. W dystansie niewiele się zmieniało. Prowadził Regal Ransome, na kolejnych pozycjach były Rip Van Winkle, Colonel John, Girolamo. Summer Bird galopował w środku stawki, Zenyatta wciąż na końcu ze stratą około 10 długości. Dopiero na ostatnim zakręcie doszła stawkę, po wewnętrznej minęła kilka ostatnich koni, przy wyjściu na prostą znalazła się w środku i od kanatu przeszła na środek pola. Słabnącego przy kanacie Regal Ransome wyprzedził Gio Ponti i rozpoczął finisz, z przodu był też Twice Over i Summer Bird. Od pola jednak rozpędzała się Zenyatta, która poproszona przez dżokeja Mike'a Smitha dosłownie rozwinęła skrzydła i pofrunęła po zwycięstwo. Żaden z przeciwników nie był w stanie jej zagrozić. Ta wspaniała klacz i niewiarygodny finisz przejdą do historii. Tłumy na trybunach oszalały z radości, trener John Shirreffs miał łzy w oczach, a dżokej Mike Smith powiedział o niej, że jest przysłana z nieba. Zenyatta pokonała dystans 2000 m w 2'00,62s. Wygrała do tej pory 13 wyścigów, nigdy nie przegrała, ale biegała jedynie z klaczami. Ty razem pokazała całemu światu swoją wartość zwyciężając w najważniejszym wyścigu, pokonując wspaniałe ogiery. Wymarzone zakończenie kariery.

Pięcioletnia klacz jest córką ogiera Street Cry, zwycięzcy Dubai World Cup z 2002 roku, który dał już w stadzie m.in. triumfatora Breeders' Cup Juvenile i Kentucky Derby Steet Sense oraz niedawnego zwycięzcę Melbourne Cup ogiera Shocking, i klaczy Vertigineux (po Kris S.). Została kupiona na aukcji w Keeneland za 60 000 $. Jej właścicielem jest Jerry Moss założyciel firmy A&M Records, która wydała trzecią płytę zespołu The Police Zenyatt? Mondatta, od tej właśnie nazwy albumu pochodzi imię klaczy. Zenyatta w ubiegłym sezonie wygrała m.in. Breeders' Cup Ladies Classic i została uznana Czempionką Starszych Klaczy. Skończyła karierę niepokonana, zwycieżając 14 razy i zarobiła na torze prawie 5,5 mln. $. Zwycięstwem w Breeders' Cup Classic praktycznie zapewniła sobie tytuł Konia Roku, do którego jeszcze niedawno typowana była inna wspaniała klacz Rachel Alexandra, która jednak nie wystartowała w Santa Anita.

1. Zenyatta dż. Mike Smith tr. John Shirreffs 2. Gio Ponti dż. Ramon Dominguez tr. C. Clement 3. Twice Over dż. Thomas Queally tr. H. Cecil 4. Summer Bird dż. K. Desormeaux 5. Colonel John dż. Garett Gomez 6. Richard's Kid, 7. Awesome Gem, 8. Regal Ransome, 9. Mine That Bird, 10. Rip Van Winkle, 11. Einstein, 12. Girolamo

Więcej o: