Meydan - niezwykła inwestycja Dubaju

Arabscy szejkowie inwestujący w sport wyścigowy i hodowlę koni ogromne sumy pieniędzy po raz kolejny udowadniają jak ogromne ambicje i wizje prawie niewiarygodne stają się rzeczywistością. Już za około trzy miesiące w Dubaju otwarty zostanie najnowocześniejszy tor wyścigowy na świecie. Jak zapewnił szef Dubai Racing Club cała inwestycja zostanie zakończona na czas.

Zjednoczone Emiraty Arabskie rozwijają się w niesamowitym tempie, wciąż realizowane są wielkie inwestycje, a budowle w Dubaju biją wszelkie rekordy. Wystarczy wspomnieć o projekcie około 300 sztucznych wysp usypanych na dnie szelfu, które widziane z lotu ptaka tworzą widok mapy świata.

Na jednej z tych wysp wybudowany został niezwykły hotel w kształcie żagla. To właśnie w Dubaju stoi najwyższy na świecie wieżowiec, największy na świcie park rozrywki i największe centrum handlowe. Wszystko co tam powstaje musi być najwyższe, największe lub najbardziej luksusowe. W Dubaju odbywają się też najbogatsze wyścigi konne na świecie, które w przyszłym roku zyskają nowy, niezwykły obiekt. Meydan to kolejna gigantyczna i futurystyczna wizja Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, który znany jest z nowych idei, ale skala tego przedsięwzięcia jest wprost niebywała. Stary tor Nad Al Sheeba, na którym do tej pory rozgrywany był festiwal wyścigowy nie mógł sprostać już wielkim ambicjom wyścigowym Dubaju, uznano, że jest zbyt mały, aby organizować na nim największe wyścigi świata. W związku z tym Dubaj, poprzez budowę Meydan, chce podnieść poprzeczkę sportu wyścigowego i jego oprawy na niebotyczny poziom.

Meydan będzie supernowoczesnym, wielofunkcyjnym obiektem, ale tor wyścigowy nie będzie tylko jedną z jego części. Sam tor jest głównym, najważniejszym tematem całego przedsięwzięcia. Wszystko co powstaje dookoła niego, powstaje po to aby wspierać wyścigi konne. Niesamowita wizja zakłada, że Meydan będzie obiektem o wielu funkcjach, nie tylko wyścigowej. Poza sezonem będzie głównym miejscem biznesowych spotkań i konferencji, koncertów i wielką atrakcją turystyczna przez cały rok. Mega projekt Meydan zawiera w sobie budowę trybun, które będą mogły pomieścić 60 000 ludzi, tor wyścigowy i trybuna mają zajmować 76 milionów (!) stóp kwadratowych, a koszt całej inwestycji prawdopodobnie przekroczy 1,25 miliarda dolarów. Wyścigi będą rozgrywane na dwóch bieżniach - syntetycznej ok. 1700 m i trawiastej - 2400 m.

W nowym obiekcie mieścić się będzie Dubai Racing Club, Godolphin Gallery i muzeum. Powstają światowej klasy hotele, apartamenty, kilka restauracji i parking na 10 000 pojazdów. Dla tych, którzy zapragną dostać się na tor wyścigowy drogą wodną dostępny będzie 4 km kanał jachtowy, a cumowanie w Meydan Marina pozwoli oglądać wyścigi z pokładu jachtu nie wychodząc nawet na ląd.

W związku z kryzysem gospodarczym były obawy, że Dubaj może nie zdążyć z ukończeniem budowy do stycznia 2010 roku, na kiedy zaplanowano otwarcie. Jednak niedawno szef Dubai Racing Club Frank Gabriel potwierdził, że wszystko zakończy się o czasie. Tor Meydan, tak jak zakładano, zostanie otwarty 28 stycznia 2010 roku, jednak nie w całości. Wszystko będzie gotowe 27 marca, kiedy startuje największy na świecie festiwal wyścigowy Dubai World Cup. Suma nagród w tegorocznych wyścigach meetingu wzrosła z 6 do zdumiewających 10 mln dolarów.

Więcej o: