Wielka Warszawska 2017. Szóstka wspaniałych i wielki faworyt - derbista Bush Brave

W najbardziej prestiżowej gonitwie sezonu na Służewcu - Wielkiej Warszawskiej (niedziela, godz. 16.30) - najprawdopodobniej wystartuje tyko sześć koni. Na starcie zabraknie kontuzjowanych zwycięzców tego wyścigu - Cacciniego (2016) i Va Banka (2015).

Na liście startowej są: tegoroczny derbista Bush Brave, jego dwaj rówieśnicy 3 letnie Velnelis i Largo Forte, dwa konie pięcioletnie: klacz Height of Beauty i ogier Novitor, oraz czteroletni Neo.

Wielką Warszawską często wygrywały konie trzyletnie, najczęściej zwycięzcy Derby, również dlatego, że waga, jaką niosą w tej gonitwie, jest o kilka kilogramów niższa od wag niesionych przez konie. Taka ulga wagi, zwłaszcza na miękkiej bieżni, ma spore znaczenie. W ostatnich czterech latach Wielką Warszawską wygrywali derbiści: Patronus, Greek Sphere, Va Bank i Caccini. Te dwa ostatnie stoczyły w zesżłym roku wspaniały pojedynek.

Wielcy nieobecni Caccini i VaBank

Faworytem był niepokonany wtedy w 12 startach i osławiony triumfem w niemieckim Baden-Baden (wygrał gonitwę G3 jako pierwszy koń w polskim treningu) czteroletni Va Bank. Podczas bardzo szybkiej, emocjonującej końcówki, prowadzący przez 1,5 km wolnym tempem Caccini nie dał się wyprzedzić i sprawił sensację, pokonując w celowniku sławnego rywala o pół długości.

Bywalcy toru oczekiwali, że w tej jesieni dojdzie do rewanżu, niestety obaj wielcy rywale, którzy wcześnie rozpoczęli sezon za granicą (już w połowie kwietnia) doznali później kontuzji. Caccini zdążył jeszcze wygrać na Służewcu nagrody Widzowa i Prezesa Totalizatora Sportowego (po zaciętej walce o krótki łeb przed Silverą), natomiast Va Bank po drugim nieudanym występie w Berlinie został wysłany na rehabilitację w Stad-ni-nie Fähr-hof w Niemczech. Jak informuje Polish Turf Magazine, po 13. tygodniach pobytu w tym ośrodku został przetransportowany do stajni Andreasa Wöhlera i rozpocznie regularne treningi. Ponieważ nieszczęścia chodzą parami, kontuzji doznała także i zakończyła już karierę świetnie zapowiadająca się czteroletnia Silvera.

Bush Brave bitym faworytem

W tej sytuacji przed wielką szansą wygrania Wielkiej Warszawskiej stoi trenowany przez Wojciecha Olkowskiego tegoroczny derbista Bush Brave, który zdobył błękitną wstęgę (wygrał Derby) w imponującym stylu, pokonując drugiego na mecie Velnelisa aż o 10 długości. Następnie wygrał również łatwo Nagrodę St. Leger (2800 m) i uzyskał tym samym miano konia trójkoronowanego, bo w maju zdobył pierwszą koronę, czyli Nagrodę Rulera (1600 m).

Głównymi rywalami Busha Brave’a wydają się konie trenowane przez Adama Wyrzyka, wspomniany wyżej: wicederbista Velnelis i czwarty w biegu o błękitną wstęgę Largo Forte, który zajął drugie miejsce w St. Leger. Nie wiadomo, w jakiej formie będzie Velnelis, który nie został zgłoszony do St. Leger, a następnie był wycofany z biegu o Nagrodę Korabia z powodu problemów z kopytem.

Po prawie trzymiesięcznej przerwie z powodu niezbyt groźnej kontuzji wystartuje Height of Beauty, która sprawiła dużą niespodziankę finiszując jako trzecia w ubiegłorocznej WW. W tym sezonie była ona dwukrotnie czwarta w biegach o nagrody Widzowa (2400 m) i Prezesa Totalizatora Sportowego (2600 m). W obu przegrywała z Neo (odpowiednio o 1,25 i 0,5 dł.), który aż pięciokrotnie w tym sezonie zajmował trzecie miejsca (w Golejewka, Widzowa, Prezesa TS, Kozienic i St. Leger). Zdecydowanym outsiderem będzie koń II grupy Novitor.

Wielka Warszawska. Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy – G1 POL (kat. A), suma nagród 220 500 zł. Gonitwa międzynarodowa dla 3-letnich i starszych koni (2600 m).

Sylwetki koni

1) HEIGHT OF BEAUTY (GB), klacz 5 lat, hodowca Rabbah Bloodstock Ltd, właściciel BHT Animal Trade Sp. z o.o., trener Emil Zahariev, dż. Emil Zahariev

Rzadko ścigająca się klacz. W drugiej połowie zeszłego roku nieoczekiwanie wdarła się do służewieckiej czołówki i największe sukcesy odnosiła właśnie o tej porze roku pod wodzą trenera Emila Zaharieva. Najpierw znakomicie zaprezentowała się w Wielkiej Warszawskiej, przegrywając jedynie z Caccinim i Va Bankiem, a dwa tygodnie później wygrała we Wrocławiu prestiżową gonitwę najwyższej kategorii o Nagrodę Konstelacji. W tym roku była czwarta w wyścigach o Nagrody Widzowa i Prezesa Totalizatora Sportowego. Niestety, w wyniku urazu pauzowała od początku lipca, więc jej obecna forma pozostaje zagadką. Emil Zahariev wygrał Wielką Warszawską 16 lat temu na derbistce Kombinacji.

2) NEO, ogier 4 l., hod. Kishore Mirpuri, wł. Estel Studio Sp. z o.o., tr. Wojciech Olkowski, dż. Szczepan Mazur, 60 kg

Jako dwulatek wygrał wyścig o Nagrodę Próbną i od tamtej pory musiał ścigać się z czołówką. Radził sobie nieźle, ale na kolejne jego zwycięstwo właściciele czekali ponad rok. W dobrym stylu skompletował wówczas hat-tricka, zdobywając kolejno nagrody: Espadona, Łeb w Łeb oraz Sac-a-Papier, demonstrując spore umiejętności na długich dystansach (2400-3200 m). W tym roku rywalizował wyłącznie w najmocniejszych stawkach. We wszystkich pięciu startach był trzeci. Czy w Wielkiej Warszawskiej powtórzy lub przebije ten wynik? Byłby to z pewnością spory sukces ogiera. W siodle czterolatka zobaczymy trzykrotnego czempiona Szczepana Mazura, który w 2013 r. wygrał Wielką Warszawską na Patronusie.

3) VELNELIS (IRE), og. 3 l., hod. Hyde Park Stud, wł. UAB Žirgo Startas, tr. Adam Wyrzyk, dż. Michal Abik, 55 kg

Zdołał pokonać Bush Brave’a w biegu o Nagrodę Iwna (2200 m), ale w pozostałych konfrontacjach rywal nie dawał mu szans, wyprzedzając go w Derby aż o 10 dł. Mimo wszystko ma bardzo udaną karierę, gdyż w tym sezonie oprócz wspomnianego trofeum udało mu się zdobyć także nagrody Strzegomia (1600 m) i Kozienic (2000 m). Być może dołożyłby do tego jeszcze Nagrodę Korabia (2400 m), jednak w wyniku skaleczenia nie mógł wystartować w tym ostatnim biegu przygotowawczym do Wielkiej Warszawskiej. Trudno powiedzieć na ile ta przerwa obniża jego szanse, ale na papierze wydaje się być najgroźniejszym przeciwnikiem faworyta. Dosiądzie go jego stały jeździec Słowak Michal Abik, który obecnie przewodzi w czempionacie dżokejskim. Trener Adam Wyrzyk ma w dorobku zwycięstwo Cacciniego w ubiegłorocznej Wielkiej Warszawskiej.

4) NOVITOR, og. 5 l., hod. SK Iwno, wł. R. Urbański i K. Rogowski, tr. Kazimierz Rogowski, dż. Thomas Huet, 60 kg

To najbardziej doświadczony koń w stawce, jednak nie ma wątpliwości, że jego notowania będą stały najniżej. Na przestrzeni całej kariery osiągał solidne wyniki, radząc sobie równie dobrze na krótszych, jak i na dłuższych dystansach. Nie przeszkadza mu również wysoka waga. W 34 startach wygrał siedmiokrotnie, a 20 razy mieścił się w pierwszej trójce, jednak wszystkie sukcesy osiągał na poziomie II-III grupy. To zbyt mało, aby realnie zagrozić  przeciwnikom, ale może przy szczęśliwym ułożeniu się gonitwy powalczy o najniższe płatne miejsce. W St. Leger bardzo wyraźnie uległ Bushowi Brave’owi, Largo Forte oraz Neo. Pojedzie na nim francuski dżokej Thomas Huet, który w bieżącym sezonie wygrał w ojczyźnie 9 wyścigów i z tym wynikiem jest sklasyfikowany na 100. miejscu rodzimego czempionatu.

5) LARGO FORTE (GB), og. 3 l., hod. Dr G.W. Guy, wł. UAB Žirgo Startas, tr. Adam Wyrzyk, k. dż. Kamil Grzybowski, 55 kg

Dzielny w wieku dwóch lat Largo Forte (dwa zwycięstwa) miał nieudaną pierwszą część bieżącego sezonu, jednak po zmianie stajni (trafił od Emila Zaharieva do Adama Wyrzyka) całkiem nieźle zaprezentował się w Derby (2400 m). Rozprowadził wówczas wyścig dla Velnelisa, a ponadto zdołał utrzymać czwarte miejsce. Następnie wywalczył także czwarte miejsce także w gonitwie o Nagrodę Pink Pearla (1800 m), a w sierpniu był drugi za Bush Brave’em w klasycznym wyścigu St. Leger (2800 m). Te wyniki są bardzo wartościowe i sprawiają, że jest mocnym kandydatem do zajęcia miejsca w trójce-czwórce. Jego notowania mogą stać wyżej niż koni starszych, ale być może jego najważniejszym zadaniem będzie wspieranie Velnelisa. Pojedzie na nim uzdolniony kandydat dżokejski Kamil Grzybowski.

6) BUSH BRAVE (IRE), og. 3 l., hod. E. Banahan, wł. Dariusz Jaskólski, tr. Wojciech Olkowski, dż. Tomáš Lukášek, 55 kg

Niekwestionowany lider rocznika, a pod nieobecność najlepszych koni starszych, również bardzo mocny faworyt Wielkiej Warszawskiej. Już w wieku dwóch lat spisywał się świetnie, jesienią w imponującym stylu zdobywając Nagrodę Mokotowską (1600 m). W tym roku przegrał tylko raz – w gonitwie o Nagrodę Iwna (z Velnelisem). Jednak bardzo wyraźnie pokonywał swojego głównego rywala w najważniejszych wyścigach: o Nagrodę Rulera (1600 m) oraz w Derby.

W sierpniu skompletował tzw. potrójną koronę, bez najmniejszych kłopotów wyprzedzając drugiego z rówieśników Largo Forte oraz czterolatka Neo w gonitwie St. Leger. Jeśli nie odczuwa trudów sezonu, to trudno przypuszczać, aby rywale byli w stanie mu zagrozić, choć nie można wykluczyć, że będą chcieli zastosować jakieś zagrywki taktyczne, by pokrzyżować plany wielkiemu faworytowi.

W siodle Bush Brave’a zobaczymy doświadczonego Czecha Tomáša Lukáška, który prowadził go do wszystkich tegorocznych sukcesów, a Wielką Warszawską wygrywał już dwukrotnie – w 2011 roku na Intensie i w ub. roku na Caccinim. Trener Wojciech Olkowski fetował zwycięstwo swego podopiecznego Dancinga Moona w Wielkiej Warszawskiej w 2010 r.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.