Breeders' Cup 2016 w USA

Pierwszy weekend listopada to prawdziwe święto dla fanów wyścigów konnych. W Stanach Zjednoczonych corocznie rozgrywany jest jeden z największych meetingów wyścigowych na świecie - Breeders' Cup.

Breeders' Cupto cykl gonitw porównawczych mających na celu podsumowanie sezonu wyścigowego zarówno w USA jak i na świecie. W tym roku konie wystartują w 13 dywizjach. Pierwszy dzień wyścigowy odbędzie się w piątek, 4 listopada. Na ten dzień zaplanowane zostały cztery gonitwy z cyklu Breeders' Cup. Drugiego dnia, w sobotę, aż 9 wyścigów to gonitwy z cyklu chamionships.

Jednym z najważniejszych wyścigów rozgrywanych corocznie podczas Breeder's Cup jest Las Vegas Dirt Mile. Do tej gonitwy zapisany został RUNHAPPY, ubiegłoroczny zwycięzca Breeders' Cup Sprint. W sezonie 2015 RUNHAPPY zdominował dywizję sprinterów, wygrywając z rzędu 6 gonitw, a w Breeders' Cup pobiegł w rekordowym czasie. Czy poradzi sobie z dodatkowymi 400 metrami? Nie będzie to łatwe zadanie. W tym roku na dystansie mili zmierzy się m. in. z trenowanym przez Bob'a Baffert'a ogierem DORTMUND, zwycięzcą ubiegłorocznego Santa Anita Derby. DORTMUND w tym roku został dwa razy ograny przez CALIFORNIA CHROME, ale to bardzo utalentowany koń i krótszy dystans może zadziałać na jego korzyść. Na starcie pojawi się również GUN RUNNER, zwycięzca 2015 Louisiana Derby i Risen Star Stakes oraz VYJACK, który w swojej karierze triumfował 8 razy, m. in. w Kelso Handicap. W siodle RUNHAPPY pojedzie znakomity, amerykański dżokej Garry Stevens.

Wynik tegorocznej edycji Longines Distuffwydaje się być z góry przesądzony - na starcie pojawi się fenomenalna, niepokonana w 11 startach, SONGBIRD. Córka MEDAGLIA d'ORO wygrała w ubiegłym roku Juvenile Filies i była faworytką tegorocznego Kentucky Oaks, w którym niestety nie pobiegła z powodu infekcji. Powróciła latem i w wielkim stylu wygrała m. in. Coaching Club American Oaks. W Distuff czeka ją niełatwe zadanie, ponieważ w tym najważniejszym wyścigu dla klaczy pobiegnie równie genialna i bardzo utytułowana BEHOLDER. Podopieczna Richard'a Mandelli wygrała w swojej karierze 17 gonitw, w tym Distuff i Juvenile Fillies. Trzykrotnie zdobyła tytuł championki. W siodle BEHOLDER zobaczymy Garry'ego Stevens'a, SONGBIRD poprowadzi wspaniały dżokej Mike Smith, który partnerował jej we wszystkich zwycięstwach. W tej gonitwie na uwagę zasługuje również utalentowana STELLAR WINDoraz I'M A CHATTERBOXi CURALINA.

Do Filly and Mare Turfirlandzki czarodziej Aidan O'Brien zapisał 3-letnią SEVENTH HEAVEN, zwyciężczynię Darley Irish Oaks i Darley Yorkshire Oaks. Klacz zmierzy się z amerykańską faworytką LADY ELI, która uważana jest za jednego z najlepszych koni biegających na trawie w USA. LADY ELI wygrała 2014 Juvenile Fillies w pięknym stylu, niestety jej kariera i życie stanęły pod znakiem zapytania po tym jak nieszczęśliwie nadepnęła na gwóźdź w stajni na torze Saratoga. Po roku nieobecności powróciła do biegania w wielkim stylu wygrywając Flower Bowl Stakes. Oprócz SEVENTH HEAVEN zobaczymy jeszcze trenowane Europie PRETTY PERFECTi QUEEN'S TRUST.

Tegoroczna edycja Longines Turfzapowiada się jako jeden z najciekawszych wyścigów całego cyklu. Aidan O'Brien wyśle do boju zwyciężczynię Nagrody Łuku Triumfalnego, FOUND i ogiera HIGHLAND REEL. FOUND po wygranej w Arc startowała również w British Champions Stakes i finiszowała druga za ALMANZOREM. Chad Brown zapisał utytułowanego FLINTSHIRE, który w tym roku wygrał w USA Manhattan Stakes i Sword Dancer Stakes. Wystartuje również trenowany w Europie ULYSSES.

Breeders' Cup Mileto gonitwa, która zawsze przyciąga europejskie konie. Rozgrywana jest bowiem na torze trawiastym, na dystansie, który w Europie jest bardzo popularny. Genialna, amerykńska klacz TEPIN wygrała ubiegłoroczną edycję i będzie bronić tytułu. Z europejskimi końmi zmierzyła się już w swojej karierze w Ascot, gdzie wygrała Queen Anne Stakes. TEPIN wygrała aż 8 gonitw z rzędu i okrzyknięta została "Królową Trawy", jednak w First Lady Stakes niespodziewanie finiszowala druga. Jej forma po dość ciężkim sezonie stoi pod znakiem zapytania. Bardzo ciekawym koniem jest LIMATO, który w Europie startuje w wyścigach sprinterskich. W tym sezonie wygrał Qatar Prix de la Floret and Darley July Cup. Trener Henry Candy uważa jednak, że bezpieczniejszym wyścigiem dla LIMATO będzie Breeders' Cup mile, ponieważ Breeders' Cup Turf Sprint jest rozgrywany "z górki", a europejskie konie nie potrafią tak szybko wychodzić z bramek startowych jak konie amerykańskie. Aidan O'Brien zapisał do tej konitwy COUGAR MOUNTAINi ALICE SPRINGS.

Breeders' Cup Classicto wyścig, na który czekają fani wyścigów konnych z całego świata. Rozgrywany na dystansie 2000 metrów, na nawierzchni piaszczystej jest najdroższym wyścigiem rozgrywanym w USA. Pula nagród w tym roku wyniesie 6 milionów dolarów i przyciągnie na start największe końskie gwiazdy. Jedną z nich jest CALIFORNIA CHROME.

Historię tego kasztanowego ogiera zna chyba każdy pasjonat tego sportu. W tym roku CALIFORNIA CHROME triumfował aż 5 razy, m. in. w Dubai World Cup, Pacific Classic i Awesome Again Stakes. W całej swojej karierze zarobił ponad 13 milionów dolarów i w Breeders' Cup Classic wystartuje jako niekwestionowany faworyt. Zmierzą się z nim ARROGATE, FROSTED i HOPPERTUNITY. ARROGATE wygrał tegoroczną edycję Travers Stakes w rekordowym czasie. FROSTED zdominował rywali w prestiżowym Metropolitan Handicap, a HOPPERTUNITY odnotował zwycięstwo w Jockey Club Gold Cup. Innymi ciekawymi końmi są KEEN ICE, pogromca AMERICAN PHAROAH w ubiegłorocznym Travers Stakes oraz EFFINEX, który w poprzedniej edycji Breeders' Cup Classic był drugi.

Więcej o: