Va Bank (IRE) sprzedany! Team Valor International nowym właścicielem

Team Valor International zarządzany przez Barry'ego Irwina z sukcesem zakończył transakcję kupna połowy udziałów w Va Banku (IRE) - (Trójkoronowany, Koń Roku 2015 w Polsce), który posiada wyjątkowy performes - 12 zwycięstw na 12 startów, włączając w to ostatnie zwycięstwo w Preis der Sparkassen Finanzgruppe na Torze Iffezheim w Baden-Baden 27. sierpnia 2016r.

Obecny bilans Va Banka - 12 zwycięstw na 12 startów jest najlepszym performensem jakim może legitymować się biegający koń na świecie.

Wyhodowany w Stadnienie Airlie w Irlandii, syn Vinales (IRE) od (Dilshaan (GB)) został wylicytowany przez Bobby'ego O'Ryana za sumę 4500 dla nowego właściciela Janusza Zienkiewicza na aukcji Tattersalls Ireland Sale w 2013 roku i oddany w trening do Macieja Janikowskiego. Stał się on sensacją w Warszawie, wygrywając wszystkie trzy starty jako dwulatek. Jako trzylatek wystartował pięć razy, wygrywając wszystkie gonitwy oraz zdobywając Potrójną Koronę. Sezon zakończył zwycięstwem w Wielkiej Warszawskiej, najbardziej prestiżowym wyścigu w kraju dla 3-letnich i starszych. W kolejnym sezonie 2016 kontynuował dobra passę wygrywając trzy gonitwy, a następnie został wysłany do Baden-Baden aby wygrać wyścig G3 na dystansie 2000m.

- Zawsze powtarzam, że dobry koń potrafi wygrać wyścig z każdej pozycji - dodaje Irwin - A w sytuacji kiedy koń jest niepobity, nikt nie wie gdzie jest granica jego możliwości. To jest bardzo wyjątkowy koń, ma niesamowitą przerzutkę i co najważniejsze, ma niesamowite serce do walki - czytamy na polishturf.com .

Barry Irwin kontynuuje: - Moja żona Kathleen zwróciła mi na niego uwagę. Ona obserwuje wyścigi konne w różnych regionach Europy. Podjeliśmy już wcześniej jedną próbę kupienia tego konia, po ostatniej wygranej w Polsce, ale bez sukcesu. Po wygranej Va Banka w Baden-Baden wróciliśmy do tego pomysłu i tym razem nasze zabiegi zakończyły się sukcesem.

Najbliższe plany dla Va Banka to obrona tytułu w Wielkiej Warszawskiej, w której pobiegnie 2-go października na służewieckim torze. Po tym ostatnim wyścigu w tym sezonie Va Bank będzie miał przerwę zimową. Sezon 2017 rozpocznie wyścigiem przygotowawczym do startów za granicą w Niemczech lub we Francji, ale Barry Irwin bierze też pod uwagę inne plany. Va Bank pozostanie w Polsce i będzie trenowany przez Macieja Janikowskiego w Warszawie.

- W tej chwili ja i mój nowy partner skupiamy się na tym aby zapewnić Va Bankowi możliwość utrzymania swojego wyjątkowego rekordu 12 zwycięstw na 12 startów. Kolejny krok, to sprawdzenie go na dłuższych dystansach, czy jest koniem średniodystansowym, czy może ma wytrzymałość aby wystartować w Melbourne Cup.

Maria Szarapowa w sukience od Victorii Beckham [ZDJĘCIA]

Zobacz wideo