Wyścigi konne. Czy Silvaner obroni trofeum?

Doborowa stawka koni z Czech, Niemiec i Polski staje do walki o Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia. Wśród nich - jej ubiegłoroczny zdobywca Silvaner i znana we Wrocławiu z poprzedniego sezonu niemiecka klacz True Girl.

A oprócz nich - sensacyjna triumfatorka tegorocznej Nagrody Golejewka Medicina, która kapitalnym finiszem z końca stawki ograła konkurentów z Silvanerem na czele; czeski reprezentant Omnibus, który za tymże Silvanerem przybiegł drugi w Nagrodzie Prezydenta przed rokiem; trzecia za True Girl w Nagrodzie Konstelacji Bachtanka; ubiegłoroczny zwycięzca Nagrody Rutena Madjani; mająca na koncie dwie wygrane gonitwy w Budapeszcie Baza.

Nie mniejsza dawka emocji zapowiada się w Nagrodzie Prezydenta Miasta Sopotu. Do tej przeszkodowej próby na dystansie 4000 m zgłoszono 12 koni, wśród których trudno doszukać się słabeusza. Czeskie barwy reprezentuje piątka uczestników zaprawionych w przeszkodowych bojach. Sztorm drogę do Wielkiej Wrocławskiej Nagrody Totalizatora rozpoczął od wygrania Nagrody Otwarcia Sezonu. Ogromne doświadczenie w gonitwach z przeszkodami mają Regine (19 startów) i Bugaboo (12 startów), a Delight My Fire w jednym z wygranych stipli pokonała Sztorma.

Zagranicznym rywalom nie ustępują przedstawiciele polskich stajni, choć może im jeszcze trochę brakować doświadczenia. Negro Czacza wygrała ubiegłoroczny cykl gonitw przeszkodowych czterolatków, a niewiele gorzej radziły sobie Silver Star i Zinedine. Nechius dopiero w tym sezonie zaczął startować w stiplach i już w pierwszym występie odniósł zwycięstwo, bijąc utytułowanego Ursana z Czech. Sopran Best był piąty w ubiegłorocznej Wielkiej Wrocławskiej Totalizatora Sportowego, a Morfina w 2013 r. wygrała Wielką Partynicką.

Mocne i wyrównane stawki koni zgromadziły na starcie dwie pozostałe gonitwy skakane. W czterolatkach ponownie pobiegnie na Partynicach czeski Taurito, który poprzednio łatwo wygrał. W gonitwie płotowej z celującym w Wielką Partynicką Torgonem zmierzą się m.in. triumfatorka Lotto Wielkiej Wrocławskiej Habana, sensacyjna zwyciężczyni w płotowym debiucie Riksza i znany z poprzedniego sezonu czeski Barbarosa.

I jeszcze kilka słów o zagranicznych dżokejach, bo przyjeżdżają do Wrocławia coraz lepsi. W Dniu Prezydenckim pojawia się dwóch - jeszcze młodych, ale już bardzo doświadczonych i utytułowanych. Adrian Nicholls to czołowy dżokej na Wyspach Brytyjskich, zwycięzca wielu prestiżowych wyścigów w Europie, wygrał m.in. gonitwy Prix Maurice De Gheest i Betfred Sprint Cup zaliczane do najwyższej światowej kategorii G1. Tadhg O'Shea to były dwukrotny czempion młodych jeźdźców wyścigowych w Irlandii, w ostatnich sezonach czołowy dżokej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie cztery razy zdobywał tytuł czempiona.

W niedzielę na Partynicach poza wyścigami odbędzie się także zbiórka pieniędzy dla kliniki Przylądek Nadziei organizowana przez fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową prof. Alicji Chybickiej. Będzie można również oddać krew w mobilnym centrum krwiodawstwa. Zjadą także wystawcy z Wrocławskiego Bazaru Smakosza, którzy zaprezentują smaczne, naturalne, a przede wszystkim zdrowe produkty. Specjalnie na Dzień Prezydencki wrocławski tor na Partynicach wspólnie z Zielonym Centrum przygotował na piaskowym czworoboku ukwieconą plażę z leżakami. Tuż obok swoje centrum testów sprzętu sportowego ustawi sklep sportowy Decathlon z Bielan Wrocławskich.

Tradycyjnie już nie zabraknie przejażdżek na kucykach, spotkań z Damarem - filmowym koniem Bohuna z "Ogniem i mieczem". Aby dostać się w niedziele na wrocławski hipodrom, wrocławianie będą mogli skorzystać z darmowych autobusów oznaczonych na wyświetlaczu napisem Wyścigi Konne.

Więcej o: