101 Wielka Warszawska. Pojedynek roku

Dziesięć koni 5 października stanie na starcie do najważniejszej w sezonie gonitwy dla koni trzyletnich i starszych i powalczy o żółto-czerwoną szarfę w kolorach miasta stołecznego Warszawy. 101 Wielka Warszawska już w niedzielę o 16.30 na Służewcu.

Jesień to na wyścigach konnych czas najważniejszych gonitw porównawczych. W Europie najlepsze konie spotykają się w Prix de l'Arc The Triomphe na francuskim torze Longchamp pod Paryżem, a w Warszawie w Wielkiej Warszawskiej, w najwyżej dotowanym w Polsce wyścigu dla koni pełnej krwi angielskiej.

Pięć klaczy i pięć ogierów będzie walczyć o zwycięstwo, wśród nich dwójka głównych faworytów - czteroletnia klacz polskiej hodowli Kundalini i sześcioletni ogier Silvaner sprowadzony do Polski przed tym sezonem. Klacz to ubiegłoroczna oaksistka i zwyciężczyni Nagrody Soliny, w tym sezonie biega znakomicie - wygrała trzy wyścigi (Nagrodę Widzowa, Kozienic i St. Leger), tylko raz nie minęła celownika na pierwszej pozycji. Silvaner ma do tej pory dokładnie identyczny bilans zwycięstw i porażek - trzy wygrane (Nagroda Golejewka, Prezydenta Wrocławia i Prezesa Totalizatora Sportowego) i jedno drugie miejsce.

Ta wspaniała dwójka spotkała się ze sobą dwa razy i wynik ich rywalizacji to 1:1,

Silvaner pokonał Kundalini w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego a ona zrewanżowała mu się w St. Leger. To w Wielkiej Warszawskiej więc okaże się jak skończy się fascynująca rywalizacja o miano najlepszego konia tego sezonu.

Mówi się często że jesień sprzyja klaczom jednak w ostatnich latach w Wielkiej dominowały ogiery. Klacz Tulipa była ostatnią żeńską zwyciężczynią tego biegu w 2003 roku. W ostatnich latach dwie klacze były bardzo blisko, Kardinale w 2010 roku kiedy o krótki łeb przegrała na celowniku z Dancing Moonem i w ubiegłym roku właśnie Kundalini, która po wspaniałym finiszu zajęła drugie miejsce o szyję za Patronusem.

Czy w tym roku Kundalini uda się pokonać konkurencje i zwyciężyć? Czy Silvaner po porażce w sierpniu kiedy nie był w optymalnej formie po problemach zdrowotnych wróci do swojej dyspozycji z pierwszej części sezonu? Ich pojedynek będzie wspaniałą ozdobą całego dnia i całego sezonu wyścigowego.

Kto może zagrozić tej dwójce? Stawka koni jest silna i zdaje się być wyrównana. Zielona Herbatka jest tegoroczną oaksistką potwierdziła dobrą formę w Nagrodzie Krasne i ma duże szanse powalczyć o czołowe miejsca, dosiądzie jej młodziutka amazonka Asia Wyrzyk, córka trenera Adama Wyrzyka. Brak doświadczenia amazonki może utrudnić Zielonej Herbatce uzyskanie dobrego wyniku albo wręcz przeciwnie, jadąc bez obciążenia Asia może dodać klaczy skrzydeł.

Greek Sphere jest tegoroczną derbistką i mimo, że z powodu kontuzji długo nie biegała to lekceważyć jej nie należy. Jesienną formą błysnęły Temperament (wygrał Nagrodę Korabia) i Madjani (zwyciężył w Demon Cluba), szybka Dolomiti sprawiła niespodziankę w Derby więc stać ją na dobre wyniki.

Historia Wielkiej Warszawskiej, sylwetki uczestników, rozmowy z trenerami i wszystkie inne informacje o wyścigu

Jest o co walczyć

Suma nagród w tegorocznej Wielkiej Warszawskiej wynosi ponad 218 tys.zł . Z tej puli zwycięzcy przypadnie nagroda 125 tys.zł. zostanie również udekorowany po gonitwie na padoku przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Panią Hannę Gronkiewicz-Walz.

Więcej o: