Brytyjska organizacja antydopingowa: Ósmy koń na morfinie

Brytyjskie wyścigi konne mają problem z dopingiem na dużą skalę. W poniedziałek organizacja British Horseracing Authority (BHA) zajmująca się regulacjami prawnymi, w tym również przypadkami dopingu, poinformowała, że w organizmie ósmego konia wykryto morfinę.

Przeprowadzone przez Brytyjczyków w zeszłym miesiącu badania dały siedem pozytywnych wyników u siedmiu koni, których nic nie łączyło. W każdym przypadku wykrytą substancją była morfina, która jest środkiem dozwolonym, ale nie w dniu wyścigowym. Teraz BHA poinformowała, że wykryto doping u ósmego konia. "Wszystkie przypadki są do siebie bardzo podobne" - czytamy w komunikacie.

Jednym z koni jest należąca do królowej Elżbiety II klacz Estimate. W komunikacie wydanym przez Pałac Buckingham napisano, że morfina miała znaleźć się w organizmie Estimate wskutek spożycia skażonej paszy. Doradca królowej ds. koni wyścigowych John Warren powiedział, że zajmujący się trenowaniem Estimate Michael Stoute ściśle współpracuje z firmą badającą, jak pasza może zostać skażona, zanim trafi do stajni.

BHA potwierdziła w poniedziałek, że siedem z ośmiu koni było na morfinie po spożyciu skażonej paszy, a jeden jest przypadkiem osobnym i będzie rozpatrywany oddzielnie. Choć niewykluczone, że i tu źródłem dopingu była zanieczyszczona pasza.

Więcej o: