Wyścigi konne. Nagroda Liry, czyli hit w Partynicach

W niedzielę na torze w Partynicach odbędzie się międzynarodowa gonitwa dla trzyletnich klaczy pełnej krwi angielskiej o Nagrodę Liry (Oaks). Zmierzą się w niej polska zwyciężczyni Derby, Greek Sphere, oraz czeska czempionka Mary Yeats.

Stawka liczy 11 klaczy. Greek Sphere, córka słynnego reproduktora High Chaparral, w sześciu startach odniosła pięć zwycięstw, a oprócz Derby wygrała również Nagrodę Iwna, gdzie rozprawiła się z najlepszymi ogierami. Mary Yeats też ma sławnego ojca, jakim jest znakomity długodystansowiec Yeats. Czeski Oaks wygrała po walce z Dally Hit, która również pobiegnie we Wrocławiu.

Zobaczymy też pozostałe klacze z pierwszej trójki z Derby na Służewcu, oprócz zwyciężczyni są to Dolomiti i Zielona Herbatka. Pobiegnie też piąta w tamtym starcie Brioniya.

Czeskie stajnie reprezentuje jeszcze Black Starlight, a z Niemiec zgłoszona została Echo Bravo czempiona trenerów (2012) Rolanda Dzubasza. Pobiegną również: Bedrulbudur i Medicina ze służewieckich stajni, a także przedstawicielka partynickich trenerów Normana, którą zgłosił Michał Borkowski. Kciuki za jej dobry występ ściskać będzie piosenkarka Anna Jurksztowicz, która jest właścicielką klaczy razem z mężem, kompozytorem Krzesimirem Dębskim.

W puli nagród tej gonitwy jest aż 105 tysięcy złotych, z czego 60 dla zwycięzcy.

Znakomitych koni dosiadać będą równie znakomici jeźdźcy - ubiegłoroczni czempioni dżokejów: w Czechach - pochodzący z Kazachstanu Bauyrzhan Murzabajew i w Polsce - Szczepan Mazur, a także Jiri Chaloupka, Jan Raja, Tomas Lukasek, Martin Srnec, Dusan Andres i Jakub Pavlicek z Czech, Fabien Lefebvre z Francji, służewiecki jeździec Anton Turgajew i jedyna kobieta w tym gronie, partynicka amazonka Natalia Hendzel.

Walki do celownika i wielkich emocji nie powinno zabraknąć również w pozostałych gonitwach. W przeszkodowej Nagrodzie Tiumena pobiegnie 10 koni z Czech, Słowacji i Polski, wśród nich - czeski Blesk, który wygrał na Partynicach Nagrodę Otwarcia Sezonu, oraz Habana, ubiegłoroczna zwyciężczyni Lotto Wielkiej Wrocławskiej. A także St Petersbourg z Czech, który na włoskich torach wygrał dziewięć gonitw z przeszkodami.

Osiem czteroletnich folblutów zgłoszono do przeszkodowego wyścigu pod patronatem DTWK Partynice, z mającymi na koncie stiplowe zwycięstwo Silver Star i Zinedine oraz czeskim Strettonem, który wygrał na torze Svetla Hora.

Czterech tegorocznych zwycięzców pobiegnie w płotowej gonitwie dla koni czteroletnich i starszych: Nechius, Lascadell i Lorenc - które wygrywały na Partynicach, oraz czeski reprezentant Torgon, który zwyciężył w Svetlej Horze. A także znakomity słowacki Proud Boris, mający w dorobku siedem płotowych triumfów.

W gonitwie z płotami dla trzylatków na liście startowej jest 13 koni, z rewelacyjną partynicką Tucholą na czele. Z Czech zgłoszone zostały Segal i Trautenberg, Słowację reprezentuje Segona.

Program ósmej wyścigowej niedzieli na Partynicach uzupełnia wyścig dla dwulatków, które pierwszy raz w tym sezonie zaprezentują się publiczności, oraz płaska gonitwa dla trzyletnich i starszych folblutów.

Zawody odbędą się w niedzielę 10 sierpnia, początek o godzinie 14.15. Wstęp wolny.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live

Więcej o: