Wyścigi konne. Hit sezonu 2014. Nagroda Liry we Wrocławiu!

Plan gonitw 2014 na wrocławskich Partynicach został zatwierdzony przez prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych i już wiadomo na pewno - Nagroda Liry (Oaks), czyli najważniejsza gonitwa dla trzyletnich klaczy pełnej krwi angielskiej i druga w hierarchii po Derby, odbędzie się we Wrocławiu! Podczas Dnia Marszałkowskiego, 10 sierpnia 2014 roku, zjadą na Partynice najlepsze polskie trzylatki, a powiększona do 105 tys. zł pula nagród powinna przyciągnąć również konie zagranicznych trenerów, szczególnie tych, którzy mają blisko do Wrocławia, czyli czeskich i niemieckich.

Warto zauważyć, że Oaks często określany jest jako Derby dla klaczy, w Niemczech ta gonitwa nosi właśnie taką nazwę - Deutsches Stuten-Derby. Co więcej, polski Oaks - podobnie jak jego angielski odpowiednik Oaks Stakes - jest starszy niż Derby. Pierwszy raz o miano najlepszej trzylatki polskie klacze rywalizowały w 1887 r. (pierwsze polskie Derby rozegrano w 1896 r.). Patronką naszego klasyku jest Lira (Sac-a-Papier - Elly Langden po Ruler) urodzona w 1908 roku w Widzowie, wyhodowana przez braci Lubomirskich. Ścigała się w wieku dwóch-czterech lat na torach w Moskwie, Petersburgu, Wiedniu i Warszawie, zwyciężając 11 razy w 30 startach. Później zasłużyła się w hodowli, zakładając cenną linię żeńską, z której wywodzą się m.in. tak znakomite konie jak derbiści Infamia i Intens.

Historycznie gonitwa Oaks Stakes wywodzi się z ojczyzny wyścigów konnych - Anglii, gdzie rozgrywana jest na torze Epsom Downs. Jej dystans wynosi 2423 m, tyle samo co w Derby Stakes. Jest chronologicznie drugim, po St Leger (1776), angielskim klasykiem - po raz pierwszy miała miejsce w 1779 r., na rok przed Derby. Na jej wzór powstały podobne gonitwy w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce. Swoją nazwę zawdzięcza posiadłości The Oaks należącej do Edwarda Smitha Stanleya, 12. lorda Derby, gdzie w 1778 r. zrodził się pomysł zorganizowania gonitwy dla trzyletnich klaczy pełnej krwi angielskiej. Pierwszy Oaks Stakes wygrała Bridget, własność lorda Derby.

Więcej o: