Partynice. Konie trenują . Aż 160! Ogier Bogusława Lindy Brego - też

Ponad 160 koni przygotowuje się na Partynicach do sezonu wyścigowego 2014, o jedną trzecią więcej niż w poprzednim roku. Przeszło sto z nich to konie pełnej krwi angielskiej, czyli folbluty, a 60 to araby czystej krwi. Inauguracja sezonu - 27 kwietnia.

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych, Partynice

Wyścigowymi rumakami na wrocławskim torze opiekuje się dziewiątka trenerów, w większości tych samych, co dotychczas. Nową twarzą w tym gronie jest debiutantka Sabina Kaszczyszyn, ubył natomiast Jan Pochwatka, który zrezygnował z prowadzenia wyścigowej stajni.

Duża część koni pozostała w treningu z poprzedniego sezonu. Wśród folblutów jest m.in. Habana, ubiegłoroczna zwyciężczyni Lotto Wielkiej Wrocławskiej. Jak mówi jej trener Michał Borkowski, również w tym sezonie głównym celem jego podopiecznej będzie ta najbardziej prestiżowa gonitwa na Partynicach; niewykluczone, że klacz spróbuje swoich sił także w jednej z gonitw przeszkodowych w czeskich Pardubicach.

Pod okiem trenera Roberta Świątka do najważniejszych prób płotowo-przeszkodowych przygotowuje się inny z bohaterów poprzedniego sezonu Sang Jang, Wiesław Kryszyłowicz nadal liczy na udane występy Kraba w gonitwach z przeszkodami, a Elwira Porębna ma nadzieję, że w ślady Elli pójdzie jej młodsza siostra Essea, która jako dwulatka dwa razy biegała na Partynicach i dwukrotnie mijała celownik jako pierwsza.

Ciekawym koniem jest Nechius, jeden z czołowych trzylatków minionego sezonu w Polsce, który błysnął formą ubiegłej jesieni, wygrywając na Partynicach Nagrodę Rutena. Po ubiegłorocznym sezonie kupił go Adam Łabędzki i oddał pod opiekę partynickiemu trenerowi Tadeuszowi Dębowskiemu. W pierwszej części sezonu 2014 Nechius powalczy w gonitwach płaskich, później być może spróbuje sił w płotach.

Jest też w partynickich stajniach kilka koni, których starty na pewno wzbudzą zainteresowanie chociażby ze względu na ich właścicieli. Bogusław Linda w ubiegłym roku odwiedził wrocławski tor, by wkrótce potem stać się posiadaczem pięknego dwuletniego ogiera Brego. W jego ślady poszedł kolejny aktor Marek Siudym, w którego barwach będzie biegać dwuletnia klacz Tasmania, z kolei piosenkarka Anna Jurksztowicz i jej mąż, kompozytor Krzesimir Dębski, będą pilnie śledzić występy na torze swojej trzylatki Normany. Trzy konie na Partynicach ma reżyser filmowy Wiesław Saniewski - dwuletnią Isminę, czterolatka Happy Day i zaprawionego w przeszkodowych bojach sześcioletniego Texela.

Właścicielami wyścigowych koni przygotowujących się na Partynicach do nowego sezonu są również przedstawiciele świata biznesu. Do wspomnianego już Sang Janga należącego do Krystyny Łukasiewicz dołączył trzyletni Mankind Tomasza Misiaka oraz dwa dwulatki Itran i Zryw Tadeusza Sieradzkiego.

W sezonie 2014 zaplanowano na Partynicach 17 dni wyścigowych (o dwa więcej niż w poprzednim). Inauguracja - 27 kwietnia, zakończenie - 25 października. Najważniejsze wydarzenia to dwie międzynarodowe gonitwy - płotowa Wielka Partynicka (6 września) i przeszkodowa Lotto Wielka Wrocławska (7 września), a także trzy międzynarodowe gonitwy płaskie najwyższej kategorii A - Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia (8 czerwca), Nagroda Rutena (7 września) i Nagroda Konstelacji (19 października).

Nie brakuje nowości. Jedną z nich jest cykl międzynarodowych gonitw z przeszkodami dla 4-letnich koni pod patronatem Dolnośląskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych - Partynice. Czterolatki zadebiutują w stiplu (3600 m) już podczas inauguracji sezonu 27 kwietnia. W czerwcu przewidziane są dwie gonitwy, natomiast podczas lipcowej przerwy na Partynicach konie przeniosą się do... Czech, gdzie w ramach międzynarodowej współpracy z torem Vasury Kolesa jedna z gonitw rozegrana zostanie na tamtejszych przeszkodach. Po przerwie konie wrócą do rywalizacji na Partynicach w sierpniu, a 19 października będzie miał miejsce finał w wysoko dotowanej Nagrodzie Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego. Do tej gonitwy (4000 m) będą mogły zostać zgłoszone wyłącznie konie, które startowały w jednym z wcześniejszych wyścigów cyklu. Druga nowość na Partynicach to Puchar młodych jeźdźców pod patronatem Dyrektora WTWK i Prezesa PKWK - seria gonitw, w których koni dosiadać będą uczniowie i starsi uczniowie.

Z innych ciekawostek można wymienić Dzień Marszałkowski (10 sierpnia) i Międzynarodowy Dzień Kłusaków (31 sierpnia), a także absolutną nowinkę, jaką jest połączenie zakończenia sezonu z Hubertusem (25 października).