Jeździectwo. Międzynarodowo w Polsce

Miniony weekend można uznać za oficjalne otwarcie międzynarodowego sezonu halowego w Polsce, zarówno w ujeżdżeniu, jak i skokach. W Lesznie odbyły się trzygwiazdkowe zawody w skokach przez przeszkody, a w Zakrzowie w ujeżdżeniu.

W JKS Przybyszewo wystartowali jeźdźcy z ponad 20 państw z całego świata. Polskę reprezentowało prawie wszyscy zawodnicy z rankingu Top 10 PZJ: Jarosław Skrzyczyński, Łukasz Koza, Piotr Morsztyn, Krzysztof Ludwiczak, Łukasz Wasilewski, aktualny Mistrz Polski Marek Lewicki i Andrzej Głoskowski.

Niekwestionowanym liderem wśród polskich zawodników był Jarosław Skrzyczyński, który wygrał w Lesznie aż trzy konkursy, zdobywając jednocześnie cenne punkty w Longines Ranking (piątkowy i sobotni konkurs Diamond Tour oraz finałowy konkurs Gold Tour).

Grand Prix należało do reprezentanta Irlandii - juniora Bertrama Allena, dosiadającego Molly Malone V. Z Polaków najlepszy był Łukasz Koza na Chito Blue, który zajął piąte miejsce, pokonując parkur bez punktów karnych. Zaraz za nim, z jednym błędem, uplasował się Andrzej Głoskowki na Crosie (4 pkt).

Skoro już jesteśmy przy skokach, warto także wspomnieć o wynikach drugiej kwalifikacji do Cavaliady Future 2013/14, która odbyła się w Jaszkowie. W tabeli prowadzi zawodniczka SKJ Poland Park - Marie Janekovic, która jako jedyna wygrała w zawodach kwalifikacyjnych dwa razy. Ex aequo drugie miejsce zajmują Zofia Flerkowska i dzisiejsza zwyciężczyni grupy C - Wiktoria Głowacka.

W weekend, jako organizator międzynarodowych zawodów w ujeżdżeniu (CDI3*), z powodzeniem debiutowało Centrum Jeździeckie Zakrzów, stając się jednocześnie wizytówką Polski na międzynarodowej arenie ujeżdżenia. W zawodach wystartowali dresażyści z 12 państw, w tym z Canady, RPA, Kazachstanu, Niemiec i Austrii.

Gwiazdą CDI3* w Zakrzowie była znana niemiecka zawodniczka Heike Kemmer, co zresztą nie było dużym zaskoczeniem. W finałowym konkursie Grand Prix Special zdobyła ponad 70%, nie pozostawiając swoim rywalom żadnych szans na pierwsze miejsce. Z Polaków najlepsza była Gabriela Jaworska-Mazur, zajmując na Zimbie 6. miejsce.

Z kolei w konkursie Grand Prix Freestyle (program CS-5) zwyciężyła Rosjanka Elena Sidneva. Reprezentantki Polski - Żaneta Skowrońska na Mystery i Aleksandra Szulc na Rumba Hit, zajęły kolejno 5. i 9. miejsce.

Więcej o: