Wielkie emocje w setnej Wielkiej Warszawskiej

Wielkimi krokami zbliża się jeden z najbardziej wyjątkowych dni każdego sezonu wyścigowego na Służewcu. Najlepsze konie trzyletnie i starsze pełnej krwi angielskiej są od kilku miesięcy szykowane specjalnie na tę gonitwę. 29 września po raz setny rozegrana zostanie Wielka Warszawska.

Punktualnie o 17.30 w startboksach stanie 12 najlepszych koni na Służewcu. Na niecałe trzy minuty zgromadzeni na torze trenerzy, właściciele, hodowcy i tłumy kibiców wstrzymają oddech, oczekując na to, który z koni minie celownik jako pierwszy.

Największym faworytem będzie ubiegłoroczny zwycięzca Camerun, uznawany za najlepszego konia na Służewcu, którego dosiądzie rutynowany dżokej Piotr Piątkowski. Do walki z nim staną m.in. derbista Patronus, oaksistka Kundalini, rzetelny i bardzo dzielny Lucky Peter, "wiecznie drugi" w najważniejszych startach Young Boy. Czarnym koniem wyścigu może być czteroletnia Kara, która w Nagrodzie Krasne błysnęła klasą i formą. Jesień sprzyja klaczom, więc Kara może sprawić niespodziankę.

Do Warszawy na ważne gonitwy w ostatnich sezonach przyjeżdżali już zagraniczni jeźdźcy, ale gwiazdy takiego formatu służewiecki tor jeszcze nie gościł. Kieren Fallon, bo o nim mowa, jest jednym z najlepszych dżokejów na świecie, sześciokrotnym czempionem jeźdźców w Wielkiej Brytanii, zwycięzcą ponad 2200 wyścigów w karierze, w tym Epsom Derby. Fallona do jazdy w Wielkiej Warszawskiej na Patronusie zaprosił jego właściciel Konstantin Zgara i ten dosiad na pewno zwiększa szanse derbisty na sukces.

Ubiegłoroczne zwycięstwo Cameruna:

 

W dzień Wielkiej Warszawskiej rozegrane zostaną jeszcze inne mocno obsadzone gonitwy - Nagroda Mosznej na 1600 metrów, Nagroda Cardei dla dwuletnich klaczy, płotowa Nagroda Hubala oraz rozegrany po raz pierwszy na Służewcu wyścig dla koni arabskich sponsorowany przez Quatar Racing and Equestrian Club (QREC), który w ramach cyklu gonitw zasilany jest dodatkowymi nagrodami o wartości 15 000 EUR.

Krótka historia

Jak skrupulatnie sprawdzono - Wielka Warszawska zostanie rozegrana po raz setny. Gonitwa została ustanowiona w 1895 r. przez Augusta Potockiego, ówczesnego Prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim. Wzorowana na gonitwie Grand Prix de Paris w kolejnych latach przekształcona na wzór francuskiego Prix de l'Arc de Triomphe w międzynarodową gonitwę porównawczą. W latach 1905-1912 wstrzymano organizację Wielkiej Warszawskiej ze względów finansowych, aby przywrócić ją w 1913 i zawiesić na powrót w latach 1914-1916 z powodu wybuchu I wojny światowej. W 1917 i 1918 r. odbyła się w Odessie, gdzie ewakuowano większość polskich stadnin. Następnie była rozgrywana na dawnym torze na Polu Mokotowskim w latach 1920-1938. Pierwsza po zakończeniu II wojny światowej Wielka Warszawska odbyła się jesienią 1945 r. w Lublinie jako Wielka Nagroda Lubelska. Na Służewcu po raz pierwszy rozegrano ją rok później. Od 1949 roku jej dystans wynosi 2600 m.

Zobacz, kto będzie walczył o zwycięstwo w Wielkiej Warszawskiej 2013?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.