Wyścigi konne. Szansa dla słabszych koni - najmocniejsi przygotowują się do Wielkiej Warszawskiej

W najbliższy weekend na Służewcu zostaną rozegrane dwie prestiżowe gonitwy kategorii B o Nagrodę Rzeki Wisły i Amuratha oraz trzy gonitwy grupy pierwszej - Łeb w Łeb, Jaguara, Batyskafa.

W gonitwie dla 3-letnich i starszych klaczy o Nagrodę Rzeki Wisły (2400 m) nie wystąpi Kara, która przed rokiem triumfowała dobiegając do celownika na pierwszym miejscu. Nie pobiegnie również oaksistka Kundalini, ponieważ obie zaprezentują się tydzień później w Wielkiej Warszawskiej. Rozstrzygnięcie gonitwy będzie w dużej mierze zależało od tempa w dystansie, które zapowiada się na dość wolne, ponieważ w stawce zgłoszonych koni nie ma klasycznego lidera. Faworytką powinna być podopieczna trenera Walickiego Wild Lady, utrzymująca równą formę - w siedmiu dotychczasowych startach nie wypadła nawet z porządku. Liczyć w gonitwie powinna się też Faster Then Light oraz Musical Parade. Latem bardzo dobrze dysponowana była Belmondina, dlatego nie można skreślać jej z listy faworytów, tym bardziej że poprowadzi ją utalentowany Szczepan Mazur. Stawkę uzupełni solidna Simka.

Trzyletnie i starsze folbluty będą mierzyły się w handicapowej gonitwie o Nagrodę Łeb w Łeb (2400 m). Najwyższą wagę poniesie Issachar (62 kg), którego ostatnie występy sygnalizują wyraźną zwyżkę formy. Jednak niesiona waga może przeszkodzić mu w odniesieniu triumfu. Cichym faworytem w tej gonitwie może być silny ogier Soley, który dobrze czuje się na miękkim torze, wspierać będzie go także kolega ze stajni - Dżingiel. Miękkiego toru nie boi się również klacz Zinedine, która lekko wygrała wyścig IV grupy. Zinedine może postraszyć faworytów, tym bardziej że poniesie korzystną wagę na długim dystansie. W stawce będzie jeszcze Mości Waćpani i Dżordżeta, wnuczka epokowej Dżamajki.

Nagroda Jaguara to wyścig dla dwuletnich koni. Dotychczas bardzo dobrze w swoich startach prezentowały się Cymbergaj i Zielona Herbatka. Dabby triumfowała pewnie w swoim debiucie, więc i tym razem może zaskoczyć kibiców. Trenowany we Wrocławiu późno urodzony Swinger ma na koncie wygraną na tamtejszym torze, jednak na Służewcu poprzeczka wisi dużo wyżej. Jagiellonia pokonała ostatnio dystans 1200 m w znakomitym czasie, ale stajenny dżokej dosiądzie Zielonej Herbatki. Stawkę uzupełnią Izonia i Baritone. Izonia nie wygrała jeszcze gonitwy i trudno dawać jej szanse w starciu z tak wymagającymi konkurentami, mimo że będzie miała w siodle doświadczonego championa Reznikova.

Wyścigi o Nagrody Amuratha oraz Batyskafa przeznaczone są dla 3-letnich koni czystej krwi arabskiej hodowli krajowej wpisanych do Polskiej Księgi Stadnej Koni Arabskich Czystej Krwi (PASB) i rozgrywane na dystansie 2000 m. W pierwszej z nich o zwycięstwo powinny walczyć Ziko, Zlatan i Esponna. W znacznie liczniej obsadzonym biegu o Nagrodę Batyskafa pobiegnie Westim, syn Nougatina i Wienerwy, który pokazał spory potencjał w zwycięskim debiucie.

W weekend 21-22 września na Służewcu pokazać się mogą dotychczas słabiej biegające konie, ponieważ najmocniejsi przygotowują się do Wielkiej Warszawskiej, która odbędzie się tydzień później. Wielka Warszawska to najwyżej dotowana i jedna z najważniejszych porównawczych gonitw sezonu, gdzie zwycięzca otrzymuje Nagrodę Prezydenta miasta stołecznego Warszawy, przeznaczona jest dla koni trzyletnich i starszych.

Więcej o: