Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody rozstrzygnięte

W niedzielę zakończyły się długo oczekiwane mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody. Przez cztery dni o tytuł najlepszego skoczka walczyło 125 jeźdźców w pięciu kategoriach wiekowych. Złoto w kategorii seniorów wywalczył Marek Lewicki, srebro - Jarosław Skrzyczyński, a brąz Piotr Morsztyn.

Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody bez wątpienia można zaliczyć do najważniejszych jeździeckich wydarzeń tego roku. Skoki przez przeszkody to w Polsce, ale także i na świecie, najpopularniejsza jeździecka dyscyplina olimpijska. Konkurencja wywodzi się z XVIII- wiecznej tradycji polowań na lisy i współzawodnictwa pomiędzy ich uczestnikami. Pierwsze oficjalne zawody w skokach przez przeszkody odbyły się w 1864 roku w Dublinie. W Polsce pierwszy konkurs rozegrano w 1880 roku w Warszawie, a więc ponad 130 lat temu!

W zielonogórskim Klubie Sportowym Drzonków od czwartku o tytuł mistrza walczyło 125 jeźdźców na ponad 200 koniach. Konkursy zostały rozegrane w pięciu kategoriach wiekowych: dzieci grupa I (wysokość przeszkód do 100 cm), dzieci grupa II (wysokość przeszkód do 115 cm), juniorzy, młodzi jeźdźcy i seniorzy.

W najbardziej prestiżowej kategorii - seniorów - wystartowali prawie wszyscy najlepszy polscy jeźdźcy. Wśród nich zabrakło niestety aktualnego mistrza Polski Andrzeja Lemańskiego, który ze względu na kontuzję swojego podstawowego konia nie mógł bronić tytułu. Liderem był Jarosław Skrzyczyński, numer jeden rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego, który ostatecznie zajął drugie miejsce. Zwyciężył Marek Lewicki reprezentujący barwy Klubu Jeździeckiego "Czahary". Brąz wywalczył Piotr Morsztyn.

Ze złotymi medalami wyjechali także Maksymilian Wechta (kat. młody jeździec), Maja Radomska (kat. junior), Zuzanna Twardowska (dzieci gr II) i Monika Anta (dzieci grupa I).

Mistrzostwa Polski były także ostatecznym sprawdzianem ekipy dla trenera kadry narodowej Rudigera Wassibauera przed mistrzostwami Europy. Ostatecznie w duńskim Herning (20-25 sierpnia 2013 r.) barwy naszego kraju reprezentować będą: Piotr Morsztyn z Van Halenem, Łukasz Koza z El Campem, Igor Kawiak z Centino du Ry, Radosław Zalewski z Duke of Carneval i Łukasz Wasilewski z Wavantosem.