Wyścigi konne. Pillar rządzi na Służewcu

Polskiej hodowli Pillar wygrał najważniejszą gonitwę przed Derby na Służewcu, bijąc rekord toru na dystansie 2200 metrów. Pillar pokonał faworytów hodowli irlandzkiej i amerykańskiej, a w tym niepokonanego do tej pory Emperora Ajeeza.

Najwyżej sklasyfikowane trzyletnie ogiery spotkały się w niedzielę w wyścigu o Nagrodę Iwna (2200 m). Stawka była bardzo mocna. Faworytem był niepokonany w tym sezonie irlandzkiej hodowli Emperor Ajeez, który w wielkim stylu zwyciężył w rozgrywanych na 1600 m biegach o Nagrody Strzegomia i Rulera. Oprócz Emperora Ajeeza wystąpiły jeszcze dwa irlandzkie ogiery: Admiral Quest, który dość niespodziewanie wygrał Nagrodę Irandy (2000 m), oraz Hurricane Seven. W stawce były też dwa amerykańskie ogiery Tymon i They Call Me Red oraz niemiecki Issachar i francuski Atlantic Star. Nadzieją polskiej hodowli w tym wyścigu był zimowy faworyt na Derby Pillar. Outsiderką w tym towarzystwie wydawała się natomiast polskiej hodowli klacz Kyrene.

Bomba poszła w górę o godzinie 17. Dobrze ruszył Hurricane Seven i narzucił równe, mocne tempo tej gonitwie. Na ostatniej prostej bronił się co prawda dzielnie, ale nie miał szans nawiązać walki z atakującymi go po zewnętrznej Emperorem Ajeezem i Pillarem. W połowie prostej wszystko wskazywało na to, że Emperor Ajeez odniesie kolejne zwycięstwo w tym roku, jednak silnie wysyłany przez Marka Brezinę Pillar rozpędził się i zdołał pokonać konkurenta. Pillar główny wyścig przed Derby wygrał w świetnym stylu oraz w rekordowym czasie. Wynikiem 2.15,1 ustanowił rekord toru na 2200 m, o 0,1 s poprawiając rezultat Iwonicza z 2011 r.

Czwarte miejsce zajął Tymon przed kończącymi niemal jednocześnie Admiralem Questem, They Call Me Redem oraz Atlanticem Starem.

 

Hodowcą triumfatora jest Andrzej Zieliński, który jest też jego współwłaścicielem wraz z Joanną Mierzwą-Zielińską, D. Mierzwą, Ryszardem Zielińskim oraz trenującym trzylatka Maciejem Janikowskim.

Pillar jest faworytem na Derby, które odbędą się tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca (07.07). Jego główny rywal Emperor Ajeez nie wystartuje w tej gonitwie na Służewcu, lecz tydzień wcześniej w Wiedniu.

Więcej o: