Sport.pl

Nie żyje Henryk Jaskuła. Pierwszy Polak, który samotnie opłynął Ziemię bez przerwy

Nie żyje Henryk Jaskuła. Wybitny polski żeglarz zmarł w wieku 96 lat. Był on pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem na świecie, który samotnie okrążył Ziemię bez zawijania do portów.

- Odszedł od nas wybitny przemyślanin, Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj, kapitanie, po niebiańskich oceanach - napisał na Facebooku Wojciech Bakun. Prezydent Przemyśla jako pierwszy poinformował o śmierci Henryka Jaskuły, jednego z najwybitniejszych ludzi w historii polskiego sportu.

Zobacz wideo Sportowa rozmowa dnia. Władysław Kozakiewicz

Nie żyje Henryk Jaskuła. Wybitny polski żeglarz zmarł w wieku 96 lat

Jaskuła jest trzecim żeglarzem, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Zrobił to jako pierwszy Polak, na przełomie 1979 i 1980 roku, na jachcie "Dar Przemyśla". Wyprawa, która rozpoczęła się 12 czerwca 1979, trwała 344 dni i zakończyła się 20 maja 1980 roku. Niebawem minie więc 40 lat od jej zakończenia.

Jaskuła urodził się 22 października 1923 roku w Radziszowie. Zmarł w wieku 96 lat. Na razie nie podano przyczyn zgonu.

Więcej o:
Komentarze (43)
Nie żyje Henryk Jaskuła. Pierwszy Polak, który samotnie opłynął Ziemię bez przerwy
Zaloguj się
 • syriusz.wila

  Oceniono 24 razy 20

  W szkołach o tym nie uczą, uczą o jakiś Wojtyłach. Młodzi nie znają np kpt Liskiewicz, bo po co? Ciemnota, bieda i zabobon.

 • baba88

  Oceniono 15 razy 15

  Nie podano przyczyny zgonu. Ludzie w tym wieku umierają po prostu ze starości. Jest taka opcja.
  Oby każdy z nas dożył w zdrowiu takiego wieku. Pozytywna postać, szkoda że tak mało znana.
  R.I.P

 • rocky.bravo

  Oceniono 18 razy 14

  I to sa wielcy Polacy. Teliga, Jaskula... oni powinni lezec na Wawelu, a nie jakies wypierdki.
  Czesc ich pamieci, wielcy zeglarze i twardzi ludzie. Przyklad dla kazdego z nas.

 • szcz9

  Oceniono 16 razy 12

  Redakcjo poprawcie się, bo to kompromitacja.
  Pierwszym polskim żeglarzem, który samotnie okrążył ziemię był Leonid Teliga. Natomiast Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem, który opłynął Ziemię BEZ ZAWIJANIA DO PORTÓW!

 • norbertswiderek

  Oceniono 12 razy 12

  R.I.P.
  Stopy wody pod kilem na niebieskim oceanie...

 • maxwywar2

  Oceniono 11 razy 11

  I to jest powod do żałoby i do ceremonii dla wielkiego człowieka a nie opłakiwać odejscia rządowo parlamentarnych miernot.

 • starszy58

  Oceniono 11 razy 11

  Tytuł jest mylący. Kluczem jest "bez zawijania do portów"

 • gj61

  Oceniono 8 razy 8

  Wiek słuszny.
  Pomyślnych wiatrów Kapitanie!

 • matlak2

  Oceniono 7 razy 7

  Odszedł nie tylko wielki żeglarz, ale i patriota. W 1933 r. dotarł wraz z matką do Argentyny, gdzie od 1926 r. przebywał jego ojciec, który wyjechał za chlebem aby utrzymać rodzinę. Tam też urodził się brat pana Henryka, Bolesław, i siostra Irena. Jaskułowie zamieszkali w Azul (400 km od Buenos Aires),gdzie p.Henryk ukończył szkołę podstawową i średnią. Był studentem III roku Politechniki w La Plata, a mimo to w 1946 r. - jako jedyny z rodziny - powrócił do Polski i od nowa rozpoczął studia na krakowskiej AGH. Jak kiedyś wspomniał, to Henryk Sienkiewicz "powiedział" mu, że jest Polakiem. To, że nie zapomniał ojczystego języka i swojej Ojczyzny (niestety, wielu współczesnych emigrantów, często z inspiracji rodziców, o tym zapomina) zawdzięczał swoim rodzicom, szczególnie ojcu, który prenumerował polskie czasopisma (m.in. Echo Ameryki), na łamach których publikowano m.in. powieści H.Sienkiewicza. W 1984 r. kpt. Jaskuła wyruszył z Gdyni w kolejny rejs dookoła świata, tym razem w drugą stronę globu, ale poważna awaria jachtu zmusiła go do zakończenia wyprawy po 19 dniach. Od 1955 r. był obywatelem Przemyśla - miasta, które (jak oświadczył także swoim dzieciom) było jego "ostatnim portem" i słowa dotrzymał. Pozostawił po sobie dwie córki: Lidia Morawska jest profesorem Uniwersytetu stanu Queensland w Brisbane (Australia), a młodsza, Aleksandra, jest pracownikiem rządu Niderlandów. Obie regularnie odwiedzają swoją Ojczyznę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX