Żeglarstwo. Brytyjczycy wstrząśnięci śmiercią Simpsona. "Był niesamowitym żeglarzem"

Brytyjska społeczność żeglarska opłakuje śmierć mistrza olimpijskiego z Pekinu w klasie Star Andrew Simpsona. 36-latek utonął, kiedy jacht "Artemis", na którym żeglował, wywrócił się w Zatoce San Francisco podczas czwartkowych treningów przed regatami o Puchar Ameryki.

- Jesteśmy wstrząśnięci wiadomościami z San Francisco - powiedział dyrektor wykonawczy RYA John Derbyshire. - Andrew był kimś, z kim pracowałem od 16. roku życia, był wielkim talentem i kluczową postacią w naszym światowej klasy programie, co uwieńczył zasłużonym sukcesem olimpijskim. Inspirował innych, zarówno członków kadry żeglarskiej, jak i naszych obywateli. Kierujemy najgłębsze współczucie do jego rodziny w tym straszliwym czasie - dodał Derbyshire.

Simpson, nazywany "Bartem" (postać z kreskówki), wygrał również srebrny medal na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie i był on bliskim przyjacielem czterokrotnego mistrza olimpijskiego Bena Ainslie.

W oświadczeniu drużyny Oracle czytamy: "Dzisiejszy dzień jest dniem smutnym dla wszystkich nas skupionych w żeglarskiej społeczności. Andrew Simpson był wielką osobą, niesamowitym żeglarzem i dobrym przyjacielem dla wszystkich osób z naszego zespołu. Nasze myśli są z jego rodziną i całym zespołem Artemis. Będzie nam go brakowało".

Olimpijski kierownik zespołu RYA Stephen Park powiedział, że będą bardzo tęsknić za Simpsonem. - Andrew był fantastycznym żeglarzem, który wypadał najlepiej ze wszystkich, z którymi żeglowałem. Był bardzo kochany - dodał Park.

Według straży pożarnej San Francisco Simpson wraz z drugim żeglarzem byli uwięzieni pod kadłubem katamaranu o długości 22 metrów przez blisko 10 minut. Mimo natychmiastowej akcji ratunkowej i przetransportowania obu poszkodowanych na brzeg, Brytyjczyka nie udało się uratować. Życiu drugiego żeglarza nie zagraża niebezpieczeństwo. Pozostali członkowie załogi jachtu wyszli z opresji bez szwanku.

- Nie ustalono jeszcze przyczyn wywrócenia się jachtu - oświadczyła rzeczniczka amerykańskiej straży przybrzeżnej por. Jeanne Crump.

Simpson był członkiem załogi katamaranu Artemis, który - wraz z drugą jednostką - ma wziąć udział w regatach, reprezentując Szwecję. Regaty o Puchar Ameryki mają odbywać się w okresie od lipca do września.

Andrew Simpson był złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku w Pekinie wspólnie z Iainem Percym w klasie Star. Z tym samym partnerem zdobył srebro podczas igrzysk w Londynie. Simpson to także mistrz świata z 2010, wicemistrz w 2012 i brązowy medalista w 2007 roku w klasie Star (wszystkie sukcesy wspólnie z Percym). W latach 2000-2005 startował w klasie Finn, w 2003 roku zdobył brązowy medal w mistrzostwach świata w Kadyksie.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na smartfony

Więcej o: