Jak transfer Wayne'a Gretzky'ego wstrząsnął kibicami dwóch państw

"Gdzie byłeś, kiedy dowiedziałeś się o TYM transferze?" pyta lektor w zwiastunie dokumentu Petera Berga "Kings Ransom". Warto obejrzeć ten film, żeby zrozumieć, czemu jedna transakcja może wstrząsnąć kibicami sportowymi dwóch państw i nawet po dwudziestu latach budzić duże emocje. Film o dniu, który zmroził Kanadę - nie tylko dla miłośników najszybszej gry zespołowej świata

9 sierpnia 1988 Edmonton Oilers, po zdobyciu w ciągu zaledwie pięciu lat czterech Pucharów Stanleya, zdecydowali się sprzedać Wayne'a Gretzky'ego - uważanego niemalże za kanadyjskie dobro narodowe - do Los Angeles Kings. Kanadyjczycy byli zaskoczeni i oburzeni tą decyzją. Jedna z tamtejszych partii zażądała nawet, aby rząd zablokował transakcję. Do tego jednak nie doszło i Gretzky w kolejnym sezonie bronił barw klubu z Kalifornii przyczyniając się do jego rozkwitu i rekordów frekwencji miejscowej hali. Słynny hokeista nigdy więcej nie zagrał w żadnym z kanadyjskich zespołów NHL.

Kibice z Kanady czuli się oszukani i z początku mieli ogromne pretensje do szefów Edmonton Oilers, do Gretzky'ego i nawet do jego poślubionej kilka dni wcześniej żony, Janet, którą posądzano o manipulowanie mężem. Jednak gdy Gretzky ponownie pojawił się na lodowisku w Edmonton (tym razem w szeregach rywala) kanadyjscy fani przygotowali mu owację na stojąco.

Często w artykułach wspominających słynny transfer pojawia się komentarz: "NHL już nigdy nie było takie samo, jak przedtem". Jedni widzą głównie dobrą stronę zmian, między innymi popularyzację hokeja w Stanach Zjednoczonych oraz rozkwit NHL, która w ciągu następnych lat powiększyła się o 9 drużyn. Inni uważają, że wykupienie Gretzky'ego za ogromną sumę pieniędzy przez LA Kings zapoczątkowało obieg gigantycznych sum w NHL, nie zawsze słusznie wydawanych, a co za tym idzie wzrost potęgi pieniądza w tej amerykańsko-kanadyjskiej lidze, czego konsekwencją były różnego rodzaju problemy, między innymi lokauty.

W filmie zobaczymy między innymi wywiad z Waynem Gretzky'im oraz wypowiedzi znanych postaci świata sportu, show biznesu, a nawet polityki, m. in. Kevina Costnera, Kurta Russela, Goldie Hawn, Michaela J. Foxa., Nancy i Ronalda Reaganów.

Autor filmu, Peter Berg, jest znanym amerykańskim aktorem, scenarzystą i reżyserem. Na polskich ekranach można było oglądać m. in. wyreżyserowany przez niego "Hancock" z Charlize Theron i Willem Smithem. Berg nie ogranicza się do tradycyjnego kina. Spot reklamowy jego autorstwa został uznany przez The New York Times i Time za najlepszą reklamówkę Super Bowl XLIII.

KINGS RANSOM

Film dokumentalny, reż. Peter Berg, 2009, USA

Emisja w ESPN America:

30 maja, 01:00

2 czerwca, 14:30

3 czerwca, 18:30

6 czerwca, 08:00

7 czerwca, 10:00

Więcej o: