Sebastian Janikowski po 19 latach gry w NFL zakończył karierę

Sebastian Janikowski zakończył karierę w lidze futbolu amerykańskiego NFL. 41-latek, grający ostatnio w Seatle Seahawks, przyznał, że nie jest już w stanie fizycznie wytrzymać trudów gry w Stanach.
Zobacz wideo

Sebastian Janikowski po 19 sezonach spędzonych w NFL postanowił zakończyć karierę. - Moje ciało nie jest już w stanie wytrzymać wymagań stawianych przez NFL - przyznał w rozmowie z portalem ESPN. 41-letni Polak ostatni sezon spędził w Seattle Seahawks, choć przez większość kariery był zawodnikiem Oakland Raiders.

Jego największym osiągnięciem był występ w Super Bowl w 2003 roku, jednak jego drużyna przegrała z Tampa Bay Buccaneers 21:48. - Miałem wspaniałą karierę, ale nadal myślę o tym meczu. Porażka cały czas boli - mówił na temat porażki w meczu decydującym o mistrzostwie.

Polak jest najlepiej opłacanym kopaczem w historii NFL. Podpisał kontrakty, które opiewały łącznie na kwotę 53,2 milionów dolarów. W czasie swojej kariery zaliczył 436 udanych kopnięć, dzięki czemu zajmuje 9. miejsce na liście wszech czasów. W trakcie swojego pobytu w Raiders wyśrubował wiele klubowych rekordów. Ma na koncie aż 58 celnych uderzeń z odległości co najmniej 55 jardów, a jego najlepszym wynikiem jest trafienie z 63 jardów w meczu przeciwko Denver Broncos w 2011 roku.

Sebastian Janikowski był czwartym Polakiem grającym dotychczas w NFL. Przed nim za oceanem występowali także Czesław Marcol (1972-80) i Ryszard Szaro (1975-79), którzy także byli kopaczami, oraz Zbigniew Maniecki (1996-98).