MMA. Podsumowanie półrocza w UFC

Po sobotnim UFC 132, pierwsza połowa roku 2011 kalendarza walk MMA jest za nami. To było półrocze obfitujące w ciekawe wydarzenia. Włączenie w struktury organizacji UFC takich organizacji jak WEC czy Strikeforce oraz rekordowa frekwencja na trybunach, a to tylko rzeczy które wydarzyły się poza klatką. Przyjrzyjmy się jeszcze raz co wydarzyło się do tej pory w 2011 roku.

UFC kupiło Strikeforce

W marcu UFC oszałamia świat MMA gdy zapowiada przejęcie Strikeforce, drugą największą organizację w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj to już jest zwykły biznes, prawie dwie organizacje, które działają obok siebie, ale dzięki temu posunięciu 29 października będziemy mieli okazję zobaczyć pierwszą walkę pomiędzy mistrzami tych dwóch organizacji w której zmierzy się Nick Diaz i Georges St-Pierre. Z kolei wciągniecie w styczniu WEC zaowocowało dwoma nowymi kategoriami wagowymi, które pojawiły się w UFC.

Rekordowa frekwencja w Toronto

Największa widownia jaką widziało w swojej historii UFC - 55 724 ludzi oglądało na żywo walkę St-Pierre vs Jake Shields na UFC 129. Ta sama gala ustanowiła również rekord dochodu z biletów, który wyniósł bagatela 11 milionów dolarów.

Brock Lesnar znów wycofuje się z walki

W związku z problemami zdrowotnymi (Uchyłkowatość jelita grubego) Brock musi zrezygnować z walki, która miała się odbyć po sezonie TUF, który prowadził z Juniorem Dos Santosem. To samo schorzenie stanęło Lesnarowi na drodze w 2009 r. wtedy również musiał się wycofać. Podczas operacji lekarz usunął i naprawił 30 cm jelita. Prawdopodobnie zobaczymy go znów w akcji na początku 2012r

UFC i Facebook

Fani walk mają możliwość oglądania swoich ulubieńców na Facebooku. Począwszy od 22 stycznia i gali Fight for the Troops UFC regularnie transmituje bezpłatnie wszystkie walki poza główną kartą. To daje fanom możliwość oglądnięcia pełnej gali. Z widownią w liczbie 6 milionów UFC jest drugą po NBA stroną na Facebooku cieszącą się tak dużą popularnością.

Czekać czy walczyć

Czasem walki o tytuł nie zawsze dochodzą do skutku. Josh Grispi miał walczyć z Jose Aldo 1 stycznia, ale kontuzja wykluczyła Aldo z tej gali. Grispi musiał podjąć decyzję: walczyć z kimś innym czy czekać na Aldo. Wybrał walkę z Dustinem Poirerem. Jak się później okazało to była zła decyzja gdyż Grispi przegrał tą walkę decyzją sędziów i stracił szansę walki o pas.

Bałagan w wadze lekkiej

1 stycznia mistrz wagi lekkiej Frank Edgar i Gray Maynard ustawili wysoko poprzeczkę dla wszystkich, którzy pretendują do tytułu walki roku 2011. Maynard przysporzył nie lada kłopotów mistrzowi w pierwszej rundzie, który później musiał odrabiać straty by w efekcie końcowym wywalczyć remis. Po tej walce Dana od razu zarządził rewanż który miał się odbyć 28 maja, ale kontuzje wykluczyły obydwóch zawodników, walka została odłożona do jesieni.

Anthony Pettis finalista WEC zamiast czekać na swoją szansę walki o tytuł, którą mógł dostać nie wcześniej niż za rok postanowił w międzyczasie walczyć z Clayem Guidą, po tej walce Pettis może w najbliższym czasie zapomnieć o tytule.

Marquardt zwolniony

Dzień przed planowaną walką z Rickiem Story na "UFC Live 4" 26 czerwca Nate Marquardt nie przeszedł testów medycznych i doktor nie pozwolił mu walczyć. White od razu go wyrzucił. Później Marquardt przyznał się, że był w trakcie terapii hormonalnej i jego poziom testosteronu przekroczył dopuszczalne granice.

Wielcy wygrani

Przedstawieni poniżej zawodnicy zaliczyli dwie wygrane i zero przegranych walk w 2011 roku: Brian Bowles, Charlie Brenneman, Donald Cerrone, Jake Ellenberger, Clay Guida, Melvin Guillard, Demetrius Johnson,Jon Jones, Kyle Kingsbury, Michael McDonald, Matt Mitrione, Mark Munoz, Dustin Poirer, Nick Ring, Aaron Simpson, Dennis Siver, Brian Stann, Jeremy Stephens, Gleison Tibau, Chris Weidman

Wielcy przegrani

Niestety jak w kazdym sporcie tak i tu muszą być przegrani. Poniżej lista zawodników którzy w 2011 nie zaliczyli wygranej i przez 6 miesięcy ponieśli dwie porażki: Ryan Bader, Mike Brown, Chris Cariaso, Nate Diaz, Yves Edwards, Josh Grispi, M. Omigawa, George Sotiropoulous, Joe Stevenson

Co nam przyniesie przyszłość

- 19 listopad - walka Cain Velasquez vs Junior dos Santos. Cain wraca po kontuzji by zmierzyć się z najgroźniejszym strikerem dywizji ciężkiej

- 29 październik - walka Georges St-Pierre vs Nick Diaz. Od lat utrzymujący się na tronie mistrz UFC zmierzy się z mistrzem organizacji Strikeforce, który według niektórych może być ostatnim poważnym wyzwaniem dla niego.

- 8 październik - walka Brian Stann vs Chael Sonnen. Bardzo ekscytująca walka pomiędzy żołnierzem Marine Stannem, a zawieszonym za doping Sonnenem, który jest chyba najbardziej utalentowanym zawodnikiem w swojej dywizji.

- 6 sierpień - walka Phil Davis vs Rashad Evans: Zwycięzca tego pojedynku dostanie szansę walki o pas LHW.

O MMA i nie tylko - czytaj na sporty-walki.org ?

Więcej o: