Trener "Pudziana": on może walczyć z najlepszymi

Jak idą przygotowania Mariusza Pudzianowskiego do walki na gali MMA pyta portal Fight24.pl Mirka Oknińskiego, który trenuje "Pudziana" do starcia z Marcinem Najmanem.

Co sądził Pan o decyzji Mariusza i walce w MMA, zanim go Pan nie poznał i nie zaczął trenować?

Mirek Okniński: Myślałem, że jest to silny człowiek, ale bałem się tego, że będzie to gwiazda z którą będzie trudno pracować i postrzegałem go raczej jako siłacza. Nie wiedziałem jak będzie się ruszał, przyswajał techniki i czy będzie chciał współpracować. W tej chwili widzę, że szybko się uczy, jest bardzo zdolny i sprawny ruchowo. Jak na swoją wagę dobrze radzi sobie z osobami, które ważą po 100 kg. Sparował z zapaśnikiem wagi ciężkiej i jak się okazało kilka razy udało mu się go obalić. Jeżeli ta walka wypali i będzie chciał dalej trenować tak jak teraz to może walczyć z najlepszymi.

Co Pana zdaniem jest atutem Mariusza w MMA?

Ostatnio na sparingu ćwiczyliśmy kopnięcia lowkick i złamał mi nogę. Ma ogromną siłę dzięki temu każdy jego ruch może spowodować poważne zniszczenia. Mariusz ma atuty praktycznie w każdej płaszczyźnie, umie kopać, boksować i walczyć w parterze i nie boi się tego.

Wielu zawodników, podobnej postury do Mariusza ma bardzo słabą kondycję, czy Mariusz będzie w stanie walczyć na wysokich obrotach przez cały czas?

Mariusz jest bardzo sprawny jak na swoją wagę (135 kg). Zresztą sam Karol Matuszczak, który był ostatnio z wizytą powiedział, że nie mógł uwierzyć że taki potężny facet potrafi tak skakać na skakance.

Wiemy, że Mariusz trenował karate oraz boks. Jak ocenia Pan jego postęp w tej płaszczyźnie walki?

Mariusz ma duże atuty w tych płaszczyznach, bo potrafi zarówno dobrze kopać jak i boksować dlatego nie boimy się podejść do tej walki.

Jak Mariuszowi idą techniki parterowe? Czy przyswaja nowe umiejętności z łatwością czy wręcz przeciwnie?

Mariusz bardzo dobrze radzi sobie w parterze i szybko przyswaja techniki poza tym to zależy od Mariusza czy będzie chciał walczyć w parterze czy stójce.

Główną bronią Marcina Najmana jest boks. Będziecie próbować by walka zakończyła się w parterze, czy jednak chcecie pokonać Marcina w jego własnej dyscyplinie?

My trenujemy przekrojowo i wg mnie Mariusz jest świetnie przygotowany, jedynie lucky punch może być groźny ale proponuję aby Najman dobrze się ubezpieczył.

Czy "Pudzian" ma jakieś słabości?

Na początku głównym problemem była jego kondycja ale w tej chwili robi trzy rundy po sześć minut i co dwie minuty wchodzi mu inny przeciwnik więc powinien wytrzymać kondycyjnie całą walkę.

Czy wie Pan coś na temat przyszłych planów Mariuszach jeśli chodzi o MMA?

Mariusz ma kontrakt na 4 walki i jeśli odnajdzie się w tym i będzie zadowolony, to będzie chciał bić się z najlepszymi. Plan jest taki, że za dwa lata to mistrz Polski, a dalej - walki na świecie.

Co jest priorytetem na ostatnie tygodnie przygotowań do walki?

Robimy praktycznie wszystko ale największy nacisk kładziemy na sparingi po to aby Mariusz przyzwyczaił się do walki. Na 2-3 tygodnie przed walką raczej nie wprowadzamy nic nowego, zależy nam na tym aby wykorzystał w walce to co już umie. Ważne też żeby był rozluźniony i jak najmniej się męczył.

Ulubiona technika Mariusza?

Mariusz zna wiele technik w parterze jak i w stójce. Jest bardzo wszechstronny.

Wymarzony scenariusz walki?

Mój wymarzony scenariusz walki - wychodzi, wygrywa, nieważne która runda czy minuta. Mariusz może wygrać ciosem, kopnięciem czy przez poddanie.

Więcej o MMA i K-1 czytaj na Fight24.pl >