"Najodważniejsza sportsmenka świata". Jeździła tirem, by spełnić największe marzenie

Fallon Fox w 2020 roku została określona "najodważniejszą sportsmenką świata". Wszystko przez jej trudną przeszłość. Była zawodniczka MMA musiała ciężko pracować, jako kierowca tira, by zarobić na spełnienie największego marzenia. Było nim przeprowadzenie korekcji płci, ponieważ urodziła się w ciele mężczyzny.

Fallon Fox obecnie ma 47 lat i już dawno zakończyła karierę zawodniczki MMA. Zawodowo do klatki wychodziła sześciokrotnie, a po raz pierwszy w maju 2012 roku przeciwko Elishy Helsper. Pokonała ją już w pierwszej rundzie. Jej kariera nabierała rozpędu, ale już po drugiej walce, w której znokautowała Erickę Newsome brutalnym kolanem w klinczu, wszystko mogło runąć. Opinia publiczna poznała jej największy sekret. 

Zobacz wideo Wojciech Bartnik trener kadry boksu przed kwalifikacjami na Suzuki Boxing Night

Fallon Fox brutalnie weszła do MMA. Później ujawniono prawdę i została "najodważniejszą sportsmenką"

Po drugiej walce do Fallon Fox zadzwonił telefon, a w słuchawce usłyszała: "Ja wiem". Wtedy jej świat miał wywrócić się do góry nogami, ponieważ reporter chciał zdradzić jej największą tajemnicę. Wszyscy mieli dowiedzieć się, że urodziła się w listopadzie 1975 roku jako chłopiec - Boyd Burton. 

Wychowała się w katolickiej rodzinie, w której do kościoła chodzono cztery razy w tygodniu, ale jako pięciolatka założyła sukienkę jednej z sióstr. - Wychowano mnie w przekonaniu, że Bóg czuwa przez cały czas. Czułam się więc brudna, bezwartościowa, czułam się, jakbym miała iść do piekła. Tylko za to, że włożyłam kobiece ciuchy - mówiła po latach w rozmowie z HBO's Real Sports. 

Boyd Burton walczył wtedy, by pozbyć się impulsów. W szkole średniej miał nawet dziewczynę, a parze urodziła się córka. Później służył w marynarce wojennej, a po odejściu pracował jako kierowca tira. Rodzice próbowali wysyłać Boyda na terapię, a ten chodził na nią, by nie utracić rodziny. Finalnie i tak odwróciła się matka, a ojciec ograniczył kontakty. 

Trudne i fizyczne prace były sposobem, by zebrać pieniądze na operację korekty płci. W końcu udało się w 2006 roku, a zabiegu dokonano w Tajlandii. Wtedy Boyd zmienił imię i nazwisko na Fallon Fox. Żyła w zgodzie ze sobą nie tylko duszą, ale i ciałem. Lata później odbyła pierwsze walki w MMA, a po drugiej ujawniono, że jest osobą transseksualną. 

Środowisko MMA nie przyjęło jej z otwartymi ramionami. "Chce móc walczyć z kobietami w MMA. Mówię, że nie ma mowy. To jest mężczyzna, dobrze?" - grzmiał spiker UFC Joe Rogan. Z kolei mistrzyni UFC Ronda Rousey dodawała: "Może próbować hormonów, odrąbać dzioba, ale to wciąż ta sama struktura kości, co mężczyzna. To zaleta. Nie sądzę, żeby to było sprawiedliwe", a Matt Mitrione nazwał Fox "kłamliwym, chorym, socjopatycznym i obrzydliwym dziwakiem". 

 

Fox nie przebiła się do głównego nurtu MMA, ale stoczyła łącznie sześć walk i była jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą, transpłciową zawodniczką w historii. Wygrała pięć razy i pokonała ją tylko Ashlee Evans-Smith. Ostatni pojedynek stoczyła w sierpniu 2014 roku z Tamikką Brents, wygrała w pierwszej rundzie i rozbiła rywalce czaszkę. Z powodu kontuzji przedwcześnie zakończyła karierę. Później musiała przejść artroskopie kolana, a następnie wstawiono jej endoprotezę. Od operacji minęła prawie dekada, a była zawodniczka nadal przeżywa tę sytuację w mediach społecznościowych. "Jestem dosłownie niepełnosprawna z pełną protezą stawu kolanowego i chorobą zwyrodnieniową stawów w drugim kolanie. Jak miałaby znowu walczyć, nawet gdybym chciała?" - pisała Fox na Twitterze. 

W 2020 roku dziennikarz Sid Ziegler określił Fallon Fox "najodważniejszą sportsmenką świata". Jej popularność chwilowo powróciła w 2023 roku, kiedy duńska lekarka Anastasia Maria Loupis dodała w mediach społecznościowych zdjęcie z podpisem: "Żeński sport to nie plan na emeryturę dla sportowców płci męskiej". Między obiema paniami doszło do wymiany zdań. Fox na swoim Instagramie często wchodzi w dyskusję z osobami dyskryminującymi innych z powodu płci lub orientacji seksualnej. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.