Skandaliczna i haniebna decyzja ws. "pupilka Putina". Aż ręce opadają

Cały sportowy świat wyklucza Rosjan z kolejnych dyscplin. Tymczasem UFC właśnie oświadczyło, że Chabib Nurmagomiedow, były mistrz, trafił do Galerii Sław UFC.

Chabib Nurmagomiedow był wielkim sportowcem i koniec kropka. Stoczył w karierze 29 walk i wszystkie wygrał. Ba, w klatce UFC nie przegrał nawet żadnej rundy! W 2018 roku został mistrzem wagi lekkiej pokonując Ala Iaquintę na gali UFC 223. Mistrzowskiego pasa bronił trzykrotnie. Kolejno pobił Conora McGregora, Dustina Poiriera i Justina Gaethje'a. A jednak jego sobotnia nominacja do Galerii Sław UFC wywołała wiele kontrowersji. Dlaczego?

Nokaut na gali UFCJoe Rogan tylko krzyknął: Booom. Niszczycielski cios na gali UFC [WIDEO]

Chodzi o kontekst. Po kilku latach zamrożonej wojny, Rosjanie znów w otwarty sposób zaatakowali Ukrainę. Wojsko Władimira Putina niszczy miasta i zabija ludność cywilną. Świat sportu stara się reagować. Tak potężne organizacje jak FIFA czy MKOL (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) wykluczyły Rosjan z zawodów sportowych, a UFC pozwala im startować, a nawet oddaje im hołd. "Orzeł z Dagestanu" jest pochodzenia awarskiego, ale w klatce UFC walczył pod flagą rosyjską. 

Zachowanie władz UFC jest tym bardziej nie na miejscu, że mowa o zawodniku, którego Putin wykorzystywał do celów propagandowych i często jest nazywany "pupilkiem Putina". Wystarczy wspomnieć 2018 roku, gdy Chabib oglądał mecz piłkarskiego mundialu w towarzystwie prezydenta Rosji. Obaj panowie spotkali się także na kawę po zwycięstwie Nurmagomiedowa nad McGregorem.

Mało tego. Putin usprawiedliwiał Chabiba, gdy ten, po pokonaniu Irlandczyka, rzucił się z pięściami na sztab szkoleniowy McGregora. - Każdy mógłby wyskoczyć z klatki w takiej sytuacji. Jeżeli jesteśmy atakowani z zewnątrz, nie tylko ty, to wszyscy możemy zachować się w taki sposób i odpłacić się piekłem. Ale lepiej nie dopuszczać do takich sytuacji - stwierdził Putin.

Michał OkesiejczukPolak leżał na deskach w UFC. A sędziowie? Jednogłośni [WIDEO]

A co się działo podczas sobotniej gali w Las Vegas?

Gala UFC 272 była pełna ciekawych starć, nieoczekiwanych wydarzeń i sensacyjnych zawrotów akcji. Zabrakło jednak zbyt wielu nokautów. Większość walk kończyła się punkty. W walce wieczoru Colby Covington (17-3) pokonał Jorge Masvidala (35-16) jednogłośną decyzją (49-46, 50-44, 50-45). 

Na gali w Las Vegas był i polski wątek. Michał Oleksiejczuk (16-5) to jeden z naszych najzdolniejszych zawodników MMA, ale do światowej czołówki mu jeszcze brakuje. Podczas sobotniej gali 27-latek przegrał z Dustinem Jacobym (17-4-1) na punkty. Pokazał się z dobrej strony, ale zabrakło mu paliwa w baku w ostatniej rundzie.

Więcej o: