Putin usunięty ze stanowiska honorowego prezydenta IJF. Cios ulubionego sportu

Władimir Putin pozbawiony statusu honorowego prezydenta Międzynarodowej Federacji Judo. Prezydent Rosji może poczuć się dotknięty, bo judo uchodzi za jego ulubiony sport.

Świat sportu coraz bardziej stanowczo reaguje na rosyjską agresję wobec Ukrainy. Niektóre światowe federacja wciąż zwlekają z kluczowymi decyzjami, ale nie należy do nich Międzynarodowa Federacja Judo (IJF), która usunęła Władimira Putina ze stanowiska honorowego prezydenta i ambasadora.

Zobacz wideo Reprezentacja Polski nie zagra baraży z Rosją [Twitter]

Putin nie jest już honorowym prezydentem IJF

"W świetle trwającego konfliktu wojennego na Ukrainie, Międzynarodowa Federacja Judo ogłasza zawieszenie statusu Władimira Putina jako Honorowego Prezydenta i Ambasadora Międzynarodowej Federacji Judo" - czytamy oświadczeniu IJF. Putin ma czarny pas judo, a jego kraj spore wpływy na świat tej dyscypliny sportu. 

Wyraźny skutek porażki. Błachowicz spada w rankingu UFCBłachowicz przekazał wieści dotyczące jego zdrowia. "Nic nie paraliżuje"

Wymowny głos w tej sprawie zabrał także Polski Związek Judo, który nie uznaje honorowej prezydencji Putina w strukturach światowej federacji. 

"Wobec haniebnej napaści Rosji na niepodległą Ukrainę Polski Związek Judo zawiesza współpracę z Rosyjską Federacją Judo. Polski Związek Judo oświadcza, że nie uznaje honorowej prezydencji Putina w Światowej Federacji Judo. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Ukraińskiej Federacji Judo i deklarujemy również udzielenie wszelkiej możliwej pomocy dla ukraińskich judoków" - napisano w oświadczeniu PZJ.

Prezydent Rosji od dziecka uprawiał judo. W 1999 roku światło dzienne ujrzała nawet książka "Uczymy się judo z Władimirem Putinem", a on sam jest jej współautorem. To jego ulubiona dyscyplina sportowa, a w wieku 18 lat miał dojść w niej nawet do poziomu mistrzostwa. Co warte zauważenia, Putin w 2010 roku otrzymał tytuł doktora, który jest jednym z najwyższych przyznawanych przed szkoły walki w Japonii. 

Więcej o: