Krew tryskała po całej twarzy. Polka rozbiła zawodniczkę UFC. Na gołe pięści [WIDEO]

Ałaaaa! Boli od samego patrzenia! Jocelyn Jones-Lybarger miała tak rozcięte oko, że sędzia jej nie dopuścił do czwartej rundy walki z Martyną Król. Polka odniosła zwycięstwo w debiucie w BKFC.

27-letnia Martyna Król to zawodniczka wywodząca się z muay thai, czyli tajskiego boksu. Polka postanowiła jednak, że spróbuje się w organizacji Bare Knuckle Fighting Championship, a więc boksu na gołe pięści.

Zobacz wideo Szef KSW o Chalidowie. "To dla mnie trudne, bo to mój przyjaciel"
 

Rywalką Polki była Jocelyn Jones-Lybarger, która stoczyła trzy walki w UFC, ale wszystkie przegrała. Z Król też uległa. Po trzech krwawych rundach lekarz stwierdził, że Jones-Lybarger ma zbyt rozcięte oko, więc nie dopuści jej do czwartej rundy. Tym samym Polka udanie zadebiutowała w nowej dyscyplinie.

BKFC - jakie są zasady?

Zawodnicy rywalizują na dystansie pięciu dwuminutowych rund. Areną zmagań jest okrągły ring z linami, który jest czymś pomiędzy klasycznym ringiem bokserskim, a klatką znaną z gal MMA. Zawodnicy rzadko kiedy mogą wysłuchać werdyktu sędziowskiego, bo zdecydowana większość pojedynków kończy się nokautami. I to wyjątkowo ciężkimi nokautami. Jeszcze jedna ważna uwaga: zawodnicy nie walczą na gołe pięści w dosłownym znaczeniu, bo mają obandażowane ręce.

Walki na gołe pięści - historia

Walki na gołe pięści są stare jak świat. A nawet jeśli nie aż tak stare, to wiemy, że odbywały się już w starożytnej Grecji i Cesarstwie Rzymskim. Natomiast walki na gołe pięści, które możemy uznać za podwaliny pod boks, zdobyły wielką popularność dopiero w XVIII i XIX wieku. Największą legendą walk na gołe pięści był John Sullivan, który zarazem uznawany jest za pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej w boksie zawodowym. Sullivan ostatnią walkę bez rękawic stoczył w 1899 roku, kiedy w 75. (!) rundzie znokautował Jake`a Kilraina. Starcie trwało grubo ponad dwie godziny. I to właśnie wtedy boks zaczął spychać na margines brutalną jatkę na gołe pięści. W 1899 roku Stany Zjednoczone zdelegalizowały walki na gołe pięści.

 Aby znowu w pełni legalnie obejrzeć taką walkę trzeba było czekać aż 119 lat. W 2018 roku amerykański stan Wyoming dał zielone światło. Sytuację wykorzystał David Feldman, były amerykański pięściarz, który założył organizację Bare Knuckle Fighting Championship i zorganizował pierwszą galę. Znalezienie odpowiedniego miejsca nie było łatwe, gdyż zanim komisja sportowa stanu Wyoming zaakceptowała takie pojedynki, to aż 28 stanów odmówiło federacji BKFC organizacji gali.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie TU.

Więcej o:
Copyright © Agora SA