Matka Boska w rękawicach bokserskich na Jasnej Górze. "Otaczają troskliwie, chronią"

Matkę Boską otoczoną rękawicami bokserskimi przedstawiała płaskorzeźba ofiarowana przez sportowców, którzy latem dotarli na Jasną Górę. Wiemy już, kto dokładnie złożył kontrowersyjny dar.

"Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl"

Zobacz wideo Co dalej z karierą Kownackiego? "Nie chciałbym widzieć, jak przegrywa przez nokaut"

W czerwcu tego roku odbyła się ogólnopolska pielgrzymka sportowców na Jasną Górę. Na miejscu pielgrzymi złożyli wotum w postaci płaskorzeźby przedstawiającej Matkę Boską, którą od dołu otaczają rękawice pięściarskie.

Rzeźba nie spodobała się kilku osobom. Trzy z nich złożyły zawiadomienie do prokuratury z powodu obrazy uczuć religijnych. Prokuratura jednak sprawę umorzyła, a w połowie października Sąd Rejonowy w Częstochowie oddalił zażalenie na tę decyzję.

"Otaczają troskliwie, chronią, opiekują się"

Skąd w ogóle pomysł na taki dar i kto dokładnie go ofiarował? - Nie mogę zdradzić konkretnego nazwiska, bo nie zostałem upoważniony. Ale jest to jeden z byłych polskich pięściarzy - w rozmowie z portalem Sportowefakty.wp.pl powiedział prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP, Jerzy Drynda.

I dodał, że blisko jego stowarzyszenia jest kilku znanych bokserów, którzy ofiarowali dar: - Wymienię kilku najbardziej znanych mistrzów sprzed lat: Jerzy Kulej, Zbigniew Pietrzykowski, Marian Kasprzyk, Krzysztof Rutkowski, ale i z pokolenia młodszego, na przykład Krzysztofa Włodarczyka widziałem kilka razy.

- [Rękawice] otaczają troskliwie, chronią, opiekują się. Zamysłem autora płaskorzeźby z pewnością nie było włożenie rękawic Matce Boskiej - zakończył Drynda.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.