Tragiczna śmierć 28-letniego zawodnika sumo. Środowisko wzywa do zmian

Nie żyje zawodnik sumo, Hibikiryu. 28-latek miesiąc temu doznał groźnego wypadku w trakcie jednych z zawodów.

Hibikiryu był tylko przydomkiem zawodnika, bo naprawdę nazywał się Mitsuki Amano. Japończyk zmarł w środę z powodu ostrej niewydolności oddechowej. Był hospitalizowany od 26 marca tuż po swojej walce w sumo, w której doznał fatalnego upadku.

Zobacz wideo "Jan Błachowicz jest dużym kłopotem dla UFC. Ale ta walka to strzał w dziesiątkę"

W sobotę w hali Okrąglak odbyła się gala MMA. Jednym z jej bohaterów był Szymon Dusza, opolanin, który wrócił do klatki po trzyletniej przerwie spowodowanej kontuzjami. Dusza (w czarno-niebieskich spodenkach) walczył z Michałem Pietrzakiem. Uderzenia opolanina były tak mocne, że potrzebna była interwencja lekarzy. Jego przeciwnika zniesiono z areny na noszach.FEN ogłosiło hitowe starcie. Oleksiejczuk poznał rywala

Nie żyje zawodnik sumo. "Zmarł z powodu komplikacji po uderzenie w głowę"

Podczas walki sumo zawodnik zaliczył nieszczęśliwy upadek na głowę. Po przetransportowaniu go do szpitala w Tokio był przytomny, ale kilka tygodni po feralnym upadku jego stan zaczął się nagle pogarszać. W środę niestety poinformowano o jego śmierci. "Niestety, Hibikiryu zmarł z powodu komplikacji po uderzeniu w głowę podczas wiosennego turnieju sumo" - czytamy na Twitterze.

Środowisko wzywa do zmian. "Dlaczego stowarzyszenie sumo może tak lekko traktować życie i zdrowie?"

"Niech jego dusza spoczywa w pokoju, wyrażamy szczerą wdzięczność za jego wkład w sport" - przekazało Japońskie Stowarzyszenie Sumo w oświadczeniu. Jego śmierć z powodu ostrej niewydolności oddechowej wywołała wezwania do zmian i bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa. 

"Dlaczego stowarzyszenie sumo może tak lekko traktować życie i zdrowie?" - napisał jeden z japońskich użytkowników Twittera. "Tego się obawiałem" - dodał Mikito Chinen, lekarz, w kolejnym tweecie.

Przedstawiciele stowarzyszenia Sumo poinformowali, że przez kilka minut po upadku Hibikiryu nie otrzymał pomocy medycznej. Obrazki, które obiegły internet, na których leżał nieruchomo, wywołały szok. Eksperci wskazali, że powinien zostać od razu przebadany przez wyspecjalizowanych lekarzy, który postawiliby diagnozę ws. możliwego urazu jego kręgosłupa. 

Conor McGregor i jego Proper No Twelve WhiskeyConor McGregor zarobił astronomiczne 600 milionów dolarów! "To moje dziecko"

"Związek przyczynowy między śmiercią zapaśnika a jego kontuzją nie jest w tym momencie jasny - powiedziała rzeczniczka stowarzyszenia sumo. "Jeśli chodzi o ulepszanie systemów ratownictwa medycznego, poinformujemy o tym, kiedy oficjalnie o tym zdecydujemy" - dodała.

Więcej o: