Aleksander Iwanicki nie żyje. Poszukiwania trwały dwa dni. "Prawdziwa tragedia"

Nie żyje Aleksander Iwanicki. Były mistrz olimpijski w zapasach został znaleziony martwy nad rzeką w podmoskiewskim lesie. Miał 82 lata.

- Do niedawna liczyliśmy na cud. Niestety wydarzyła się prawdziwa tragedia - powiedział prezes Rosyjskiej Federacji Zapaśniczej Michaił Mamiaszwili w rozmowie z agencją TASS, która potwierdziła śmierć legendarnego zapaśnika. - To ogromna strata dla jego rodziny, żony, syna, wnuczek. Ale także dla nas wszystkich. Dla naszego sportu, zwłaszcza zapasów, bo dorobek Iwanickiego to nasze wielkie dziedzictwo narodowe, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci - dodał Mamiaszwili.

Aleksander Żukow, prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, nazwał Iwanickiego wielkim sportowcem i wspaniałą osobą, a Mamiaszwili obiecał, że federacja z pewnością zapewni wszelką niezbędną pomoc jego rodzinie.

Zobacz wideo Drzyzga: Cieszy, że nie siedzieliśmy na kanapie. Wyjdzie nam to na zdrowie

Wstępne ustalenia policji

Poszukiwania Iwanickiego trwały dwa dni po tym, jak zaginięcie zgłosił jego syn. Akcję ratowniczą w rejonie miasta Ruza (obwód moskiewski nad rzeką Ruza) prowadziła policja. Zaangażowana w nią była ekipa płetwonurków, śmigłowiec, a także grupa ochotników. Policja od razu założyła, że Iwanicki, który w piątek wyszedł z domu na grzyby, mógł utonąć w pobliskiej rzece, bo na brzegu zostały znalezione jego rzeczy. Według wstępnych ustaleń moskiewskiej policji śmierć Iwanickiego, którego ciało zostało znalezione w pobliżu rzeki w podmoskiewskim lesie, nie miała charakteru przestępczego.

Iwanicki, który urodził się w obwodzie donieckim w 1937 roku, oprócz swojej olimpijskiej chwały (złoty medalista olimpijski z Tokio w 1964 roku), był także czterokrotnym mistrzem świata w zapasach w stylu wolnym (1962, 1963, 1965, 1966) oraz brązowym medalistą mistrzostw ZSRR w sambo (1960).

Karierę sportową zakończył w 1967 roku. Potem ukończył studia dziennikarskie w moskiewskiej Akademii Nauk Społecznych. Był działaczem, autorem wielu książek i filmów dokumentalnych, wykładowcą uniwersyteckim. Cenionym dziennikarzem i komentatorem, pracował m.in. w redakcji sportowej kanału RTR.

Przeczytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .