Wyprawa na K2. Urubko schodzi, Kaczkan i Bedrejczuk idą w stronę obozu C3

Najnowsze wieści spod K2 (8 611 m): Denis Urubko schodzi, obecnie jest w obozie C2. Marcin Kaczkan i Maciej Bedrejczuk ruszyli w stronę obozu C3, a Marek Chmielarski i Artur Małek idą do C2.
Denis Urubko na K2 Denis Urubko na K2 http://urubko-8000new.blogspot.com

Wiadomości z facebooka wyprawy na K2

Obóz C3 jest położony na wysokości 7 300 m n.p.m, natomiast obóz C2 jest rozstawiony 600 metrów niżej. 

To pierwsze informacje o Urubce od kilkunastu godzin. - Zabezpieczymy powrót niesfornego kolegi. Ale ten atak to ryzykowanie zdrowiem i życiem kolegów - mówił kierownik narodowej wyprawy na K2 Krzysztof Wielicki.

Bez kontaktu z Urubko

Z Denisem Urubką od ponad doby nie było kontaktu. Nie wziął ze sobą radiotelefonu i wiadomo były tylko tyle, że w sobotę rano samotnie ruszył w górę bez poinformowania kierownictwa wyprawy.

- Nie sądziliśmy, że może zadziałać w ten sposób. Jesteśmy delikatnie zdziwieni. Denis został zaproszony na naszą wyprawę. Skoro miał inną taktykę, mógł zorganizować swoją wyprawę - mówił w TVN 24 Janusz Majer, szef programu Polski Himalaizm Zimowy.

Denis Urubko Denis Urubko https://twitter.com/russianclimb

Wyjście Urubki może mieć związek z jego zdaniem na temat tego, kiedy w Karakorum kończy się zima. 44-letni himalaista uważa, że z początkiem marca przychodzi tam już wiosna, a nie jak twierdzą inni himalaiści - 20 marca. - To jakaś jego obsesja. Nie wiem, skąd się u niego wzięła - mówił w TVN 24 Janusz Majer, szef programu Polski Himalaizm Zimowy. - Naszym podstawowym założeniem każdej wyprawy jest bezpieczeństwo, nie inaczej jest i tym razem - dodał.

- Z Denisem jesteśmy przyjaciółmi. Nie sądziłem, że może tak postąpić. Chciałem z nim porozmawiać, ale odmówił. W aspekcie osobistym mnie zabolało - powiedział Krzysztof Wielicki.

- Taka samodzielna próba zdobycia szczytu to samobójczy pomysł - powiedział
powiedział pakistański himalaista Mirza Ali Baig, cytowany przez bbc.com.

Pogoda w Karakorum cały czas się pogarsza. Powyżej 7000 m zaczyna coraz mocniej wiać, nawet do 80 km/h. Wspinanie w takich warunkach jest prawie niemożliwe.

Denis Urubko Denis Urubko Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Denis Urubko, czyli kto?

- W swoim himalajskim życiu nie spotkałem tak szybkiego, zdeterminowanego, sfokusowanego na celu i przy tym kompetentnego w tym co robi, jak Denis Urubko. Jeżeli podjął taką decyzję, to znaczy, że jest duża szansa, aby ta akcja zakończyła się sukcesem - twierdzi Rafał Fronia, jeden z uczestników Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Całość tutaj >>

Adam Bielecki po zejściu do bazy: Tego nie da się opisać. Tak bardzo potrafi być tam ciężko i okropnie

- Miałem taką refleksję jak dojechaliśmy do dwójki [drugi obóz - red.], że nie dałoby się tego chyba nikomu opisać. Może wspinaczowi tak, ale takiemu zwykłemu człowiekowi po prostu się nie da. Tak bardzo potrafi być tam ciężko i okropnie - mówi Adam Bielecki. Całość tutaj

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.