Wyprawa na K2. Halucynacje Denisa Urubki. "Zerwałem tyle bananów, ile tylko się dało"

Denis Urubko, uczestnik wyprawy na K2, opisał na swoim blogu ekstremalne doświadczenie, które przeżył razem z Adamem Bieleckim na wysokości powyżej 7000 m.
Denis Urubko i Adam Bielecki Denis Urubko i Adam Bielecki http://urubko.blogspot.com/

Denis Urubko razem z Adamem Bieleckim spędzili dwie noce w obozie trzecim na wysokości 7200. Himalaiści sprawdzili również drogę wspinaczkową do 7400 m. Obecnie odpoczywają w bazie i czekają na poprawę warunków, co pozwoli im na ponowne wyjście w górę.

Na swoim blogu urubko-8000new.blogspot.ru jeden z najlepszych himalaistów na świecie opisał dramatyczne wydarzenia, do których doszło w "trójce".

- Robiło się ciemno. Większa część Broad Peak [sąsiedni szczyt] była okryta czerwienią w promieniach zachodzącego słońca. Dolinę porwała fala zmierzchu. A my, niczym dwa powolne owady czołgaliśmy się po zakrwawionym ostrzu - pisze Urubko.

Denis Urubko na K2 Denis Urubko na K2 http://urubko-8000new.blogspot.com

Z powodu bardzo trudnych warunków Urubko przyznał, że miał omamy. - Ciało nie było przyzwyczajone do takiej wysokości. Majaczyłem. Zobaczyłem rosnący w namiocie bananowiec. Zerwałem tyle bananów, ile tylko się dało, a gdy powiedziałem o tym Adamowi, ten dodał: "A gdzie masz porcję dla mnie?" - opisuje.

K2. Droga Żebrem Abruzzi K2. Droga Żebrem Abruzzi fot. PHZ

Historyczna szansa

 W historii alpinizmu tylko trzy razy próbowano wejść zimą na drugi najwyższy szczyt świata, z czego dwie wyprawy organizowane były przez Polaków. Najwyższa osiągnięta wysokość to 7650 m n.p.m. Dokonali tego w 2003 r. Marcin Kaczkan, Denis Urubko i Piotr Morawski.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.