Nanga Parbat. Pakistańczycy chcą wyruszyć po Tomasza Mackiewicza

Pakistan Mountain News podał sensacyjną informację. Grupa pakistańskich wspinaczy chce wyruszyć na Nanga Parbat po Tomasza Mackiewicza. Lokalni himalaiści chcą zorganizować akcję poszukiwawczo-ratowniczą.
Nanga Parbat Nanga Parbat Fot. Musaf Zaman Kazmi / AP Photo

Pakistańczycy chcą zorganizować wyprawę na Nanga Parbat. Pakistan Mountain News poinformował, że w akcję poszukiwawczo-ratowniczą ma zaangażować się ośmiu Pakistańczyków. Wśród nich ma znaleźć się Hassan Jaan, który stanął na szczycie K2 w 2014 roku.

Pojawiło się tam już zdjęcie potencjalnej ekipy ratunkowej:

Ojciec Mackiewicz kontaktował się z organizacjami

Profil Pakistan Moutain News podał w kolejnej informacji, że ojciec Tomasza Mackiewicza kontaktował się z lokalnymi organizacjami i firmami turystycznymi, które miałby pomóc w zorganizowaniu operacji poszukiwawczej. Ojciec alpinisty miał nawet rozmawiać z M. Ali Saltoro, czyli doświadczonym wspinaczem, który brał udział w kilku wyprawach z Mackiewiczem i Revol. 

Pakistańczycy zauważają jednak, że misja jest bardzo złożona i niestety ma małą szansę jej rozpoczęcie. Wszystko przez złą pogodę w lutym, konieczność wniesienia sprzetu na 8 tysięcy metrów, aklimatyzację wspinaczy i zamocowanie lin. Pakistańczycy zauważają, że znalezienie Mackiewicza może być bardzo trudne do zrealizowania. 

Okazuje się że organizacja Gilgit Baltisan chce zorganizować te misje, ale wszyscy zdają sobie sprawę z trudności, z którymi trzeba by było się zmierzyć. - Będziemy  informować na bieżąco, gdy jakaś misja się rozpocznie - pisze Pakistan Moutain News

Elisabeth Revol, Nanga Parbat, 25 stycznia Elisabeth Revol, Nanga Parbat, 25 stycznia Sport.pl

Dramat na Nanga Parbat

Dramat Tomasza Mackiewicza i Revol rozpoczął się w czwartek (25.01). Kiedy członkowie polskiej wyprawy przebywającej w bazie pod K2 dowiedzieli się o wydarzeniach na oddalonej o 150 km Nandze, postanowili zorganizować akcję ratunkową.

W piątek (26.01)  Urubkę, Bieleckiego, ale także Piotra Tomalę i Jarosława Botora zabrały spod K2 dwa śmigłowce. Po kilku godzinach lotu czterech himalaistów stanęło pod ścianą Nanga Parbat niedaleko bazy Diamir.

Denis Urubko, Elisabeth Revol i Adam Bielecki Denis Urubko, Elisabeth Revol i Adam Bielecki fot. Adam Bielecki

Tomala i Botor założyli obóz I na wysokości 4900 m n.p.m. i przygotowali się do przyjęcia Revol. W górę ruszyli Urubko i Bielecki. Mimo 40-stopniowego mrozu, trudnego terenu i ciemności po ośmiu godzinach dotarli na wys. 6000 m. Tam spotkali zmęczoną Revol. Chwilę odpoczęli, dali jej jeść i pić i zaczęli sprowadzać w dół.

Akcja ratownicza znajdującego się znacznie wyżej Mackiewicza okazała się niemożliwa ze względu na fatalne warunki pogodowe - oznajmił w nocy z soboty na niedzielę kierownik komitetu organizacyjnego narodowej wyprawy na K2 Janusz Majer.

Mackiewicz Mackiewicz Sport.pl

Nagranie Elisabeth Revol

Francuska telewizja France Info opublikowała nagrania Elisabeth Revol z wyprawy Nanga Parbat. Widać na nim Tomasza Mackiewicza. Film został nagrany 25 stycznia o godz. 17.15 podczas ataku szczytowego. 90 metrów od wierzchołka. 45 minut później Polak i Francuzka mieli stanąć na szczycie.

Elisabeth Revol Elisabeth Revol Blog Elisabeth Revol / himalaya-light.over-blog.com/2016/02/nanga-light-2016.html

- Jest piąta. Może godzina do nocy. Chyba skończymy na dziś. Tomek nadchodzi. Ale jeszcze coś widać. Powinniśmy dotrzeć do szczytu. Pewnie już w ciemnościach. (...)'Poddałam się urokowi miejsca. To było magiczne. Było ciemno, za to wiatr wiał na nas z tyłu - mówi Revol na nagraniu. Tłumaczenie za Ewą Pfeifer na Twitterze.

Tomasz Mackiewicz resting in Camp 1 Nanga Parbat
CLEARSKIESAHEAD.COM


Facebook.com/ czapkins

http://himalaya-light.over-blog.com/2015/12/nanga-light.html
himalaya-light.over-blog.com

http://himalaya-light.over-blog.com/2016/02/nanga-light-2016.html
himalaya-light.over-blog.com