Wyprawa na K2. Dobre wieści: Poprawiła się pogoda

Dobre wieści spod K2. Poprawiła się pogoda panująca na ośmiotysięczniku, a to oznacza, że Denis Urubko i Marcin Kaczkan ruszyli w górę do obozu pierwszego C1 z zamiarem spędzenia tam nocy. Jeszcze nikt w historii nie wszedł zimą na drugi najwyższy szczyt świata.

Pod K2 wznawiają walkę

Media wciąż żyją wydarzeniami na Nanga Parbat, a tymczasem pod K2 polska wyprawa wraca do walki o zdobycie szczytu.

Jeszcze nigdy nikt zimą nie zdobył K2 (8611 m n.p.m). W wyprawie biorą udział: Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Dariusz Załuski, Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciej Bedrejczuk i Piotr Snopczyński. W ostatnich dniach pogoda ich nie rozpieszczała, ale wreszcie warunki się poprawiły.

Ruszają w górę!

Jeszcze wczoraj Krzysztof Wielicki (kierownik wyprawy), cytowany przez TVN24, mówił: Rzeczywiście pogodę mamy nie najlepszą. Dzisiaj (w sobotę - red.) wszyscy siedzą w bazie, ale może jutro dwuosobowy zespół - Denis Urubko i Marcin Kaczkan - wejdzie do góry. Co prawda w tej chwili mocno wieje, ale jest jeszcze cała noc. Myślę, że do rana się wypogodzi i zespół ruszy.

I faktycznie pogoda poprawiła się, a Urubko i Kaczkan wyruszyli do C1.

- W bazie nietypowo zimna noc. -30 stopni rozgoniło chmury i wyszło piękne słońce. Prawie całkiem ustał wiatr - przekazał Wielicki.

Jarosław Botor już w Polsce

Na wyprawie zostało 12 wspinaczy. Jarosław Botor ze względów osobistych został zmuszony do przerwania wyprawy i wrócił do Polski.

Takie panują warunki na K2 - wideo od polskiej wyprawy

Zdjęcia z bazy

- Liczymy na to, że za kilka dni poprawią się warunki i będziemy mogli rozłożyć trzeci obóz, prawdopodobnie na wysokości około 6900 metrów. To będzie ważny punkt akcji. Postaramy się go założyć, nawet mimo złych warunków. Niestety, nie możemy długo czekać, bo czas leci. Do końca zimy nie jest już tak daleko - komentuje Wielicki cytowany przez TVN 24.

Rozmowa z Tomaszem Mackiewiczem - 2016 rok