Piąty w historii zdobywca korony Himalajów i Karakorum. Dokonał pierwszych zimowych wejść na Mount Everest (8848 m n.p.m.), Kanczendzongę (8586 m n.p.m.) i Lhotse (8511 m n.p.m.). W 1984 r. samotnie "wbiegł" na Broad Peak (8048 m n.p.m.) w zaledwie 16 godzin. Wcześniej nikt nie stał na tym wierzchołku.
Wytyczył nowe drogi na Dhaulagiri (8156 m n.p.m.), Sziszapangmie (8021 m n.p.m.), Makalu (8463 m n.p.m.) i Manaslu (8163 m n.p.m.). Swoją karierę podsumowuje zwięźle: nie kolekcjonowałem szczytów dla samego wpisania ich w CV. Pragnąłem rozwiązywać problemy sportowe
Zimą 2018 r. znajdzie się pod K2 po raz szósty, tym razem w roli kierownika wyprawy.
Nie mając doświadczenia na ośmiotysięcznikach wszedł zimą na Gaszerbum I (8068 m n.p.m.), który o tej porze roku padł po raz pierwszy. Latem 2014 r. stanął na K2 (8611 m n.p.m.). Czternaście dni zmagał się z Kedar Dome (6940 m n.p.m.) i wytyczył nową drogę. Członek słynnego "Wunder Team" dokonującego przejść w stylu alpejskim m.in. na Eigerze (3970 m n.p.m.). Trzykrotny laureat "Kolosów".
Jeden z najsilniejszych i najszybszych himalaistów na świecie. Na Broad Peaku i Gaszerbrumie I stawał zimą, jako pierwszy na świecie. Był też nai K2 i Makalu. W wieku 17 lat, w stylu alpejskim, wszedł na Chan Tengri (7010 m n.p.m.) stając się najmłodszym zdobywcą tego szczytu. Za to przejście otrzymał "Kolosa". Z wykształcenia psycholog.
Rosjanin z polskim paszportem. Jedyny w zespole, obok Krzysztofa Wielickiego, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Na wszystkie ośmiotysięczniki wszedł bez użycia dodatkowego tlenu. Dwa z nich - Makalu (8481 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) - zdobył jako pierwszy zimą. Autor dziewiczych dróg na Czo Oju (8201 m n.p.m.), Manaslu i Broad Peaku. Laureat "Śnieżnej Pantery" - nagrody przyznawanej za zdobycie pięciu najwyższych siedmiotysięczników byłego ZSRR, dokonał tego w 42 dni.
Choć urodził się w Warszawie, to góry Karakorum chciały go mieć tylko dla siebie. W sezonie 2002/2003 cudem uniknął śmierci na K2. Nabawił się choroby wysokościowej i gdyby nie przytomna obserwacja Denisa Urubki - mógłby z Pakistanu nie wrócić. Osiągnął wówczas wysokość 7650 m n.p.m. - do dziś nikt nie stał wyżej zimą na tym szczycie. Rachunki z "Górą Gór" wyrównał jedenaście lat później stając na jej wierzchołku. W 2010 r. samotnie wszedł na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Podobnie jak Urubko jest nagrodzony tytułem "Śnieżnej Pantery".
Doświadczony taternik, autor poważnych zimowych przejść na Kazalnicy Mięguszowieckiej. Pierwszy zimowy zdobywca Broad Peaka. Wspinał się w Andach, Alpach, Himalajach i górach Afryki.
Zdobywca tybetańskiego Czo Oju. Był też na szczycie Broad Peaka. Stawał na najwyższych wierzchołkach obu Ameryk - Denali (dawniej McKinley, 6190 m n.p.m.) i Aconcagua (6962 m n.p.m.).
Maratończyk i podróżnik. Przetrwał wybuch wulkanu. W czasie Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 pełnić ma rolę wspinacza i prognostyka - nadzorował będzie modele pogodowe przesyłane do bazy z trzech niezależnych firm. Zdobywca Gaszerbruma II i Lhotse.
W 2014 r., po zejściu ze szczytu Broad Peaka do obozu III, zmęczony i w przemokniętych butach wyszedł nocą ponownie w górę, do obozu IV, aby uratować tajwańskiego wspinacza, umierającego na wysokości ok. 7500 m n.p.m. Za ten czyn został uhonorowany przez PKOl Dyplomem Fair Play. Zdobył również Gaszerbrum II i Ama Dablam (6812 m n.p.m.).
W Gruzji dokonał przejść na Uszbie (4170 m n.p.m.) i Czatyn Tau (4412 m n.p.m.). W Himalajach wspinał się na sześciotysięczniki. Członek KW Warszawa.
Dokonując pierwszych zimowych wejść na Hagshu (6300 m n.pm.) i Borondo Sar (6800 m n.p.m.) nie zdawał sobie sprawy, że siedem razy będzie pod K2. W 2018 r. historia zatoczy koło. Był na Mount Everest, Lhoste, Gaszerbrumie II i Czo Oju. Filmowiec.
Trzy dni zajęło mu wejście, w stylu alpejskim, na Ama Dablam. Ratownik GOPR mający w kolekcji wejście na Artensoraju (6025 m n.pm.) -peurwiańską górę widniejącą w logo Paramount Pictures. Uczestnik wyprawy unifikacyjnej pod K2 latem 2016 r.
Kierownik bazy. Wielokrotnie brał udział w zimowych ekspedycjach organizowanych przez Śp. Andrzeja Zawadę. W Himalajach ratował ludzi. Był na szczytach Sziszapangmy i Gaszerbruma II.