Piłka ręczna. Legendarny bramkarz wraca do kadry!

Sławomir Szmal, bramkarz PGE Vive Kielce, znalazł się w 28-osobowym składzie reprezentacji Polski na turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata w 2019 roku.

Kontuzja Malchera szansą dla Szmala

Na jednym z ostatnich treningów kończącego się w piątek w Gdańsku zgrupowania kadry poważnej kontuzji stopy doznał Adam Malcher. To on przewidywany był jako pierwszy bramkarz. Ale już wiadomo, że nim nie będzie. A na pewno nie na turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata, który w połowie stycznia rozegrany zostanie w Portugalii.

Jego miejsce w kadrze zajął Szmal. To wielki powrót, bo legendarny bramkarz z orzełkiem na piersi nie występował już od ponad roku. Ostatni raz zagrał w wyjazdowym meczu eliminacyjnym do przyszłorocznych mistrzostw Europy w Chorwacji. Było to 6 listopada ubiegłego roku.

Będzie straszakiem?

- Formalnie nie ma żadnych przeszkód, by Szmal zagrał w portugalskich prekwalifikacjach. Decyzja będzie należała do selekcjonera - mówi rzecznik prasowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Jan Korczak-Mleczko.

Wydaje się jednak, że 39-latek będzie pełnić raczej rolę straszaka, wejdzie między słupki tylko w razie kontuzji pozostałych bramkarzy bądź ich słabej formy. Oprócz niego w składzie czterech młodych bramkarzy: Adam Morawski, Piotr Wyszomirski, Mateusz Kornecki i Marcin Schodowski

Zresztą Szmal i tak przebywa na zgrupowaniu, bo od kilku miesięcy pełni funkcję trenera golkiperów.

Prawdziwa legenda

Szmal, który obecnie broni w PGE Vive Kielce, to prawdziwa legenda. W reprezentacji rozegrał 293 spotkania. Zdobył dwa brązowe medale i jeden srebrny mistrzostw świata. W 2010 roku został wybrany na najlepszego bramkarza mistrzostw Europy, a rok wcześniej na najlepszego piłkarza ręcznego świata.

W dniach 12-14 stycznia Biało-Czerwoni zagrają turniej kwalifikacyjny w Portugalii. Zmierzą się tam z Cyprem, Kosowem i gospodarzami.

Szeroka kadra reprezentacji Polski na turniej w Portugalii

Bramkarze: Sławomir Szmal (PGE Vive Kielce), Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo), Mateusz Kornecki (Górnik Zabrze), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Marcin Schodowski (Piotrkowianin), Adam Malcher (Gwardia Opole)

Rozgrywający: Tomasz Gębala (Orlen Wisła Płock), Antoni Łangowski (Gwardia Opole), Mateusz Wróbel (Wybrzeże Gdańsk), Rafał Przybylski (Fenix Tuluza), Paweł Paczkowski (Motor Zaporoże), Paweł Genda, Arkadiusz Ossowski, Kamil Krieger (wszyscy MMTS Kwidzyn), Ignacy Bąk (Górnik Zabrze), Stanisław Makowiejew (Piotrkowianin), Wiktor Kawka (Stal Mielec), Łukasz Gierak (TuS N-Lubbecke)

Skrzydłowi: Przemysław Krajewski i Michał Daszek (Orlen Wisła Płock), Jan Czuwara i Arkadiusz Moryto (obaj Zagłębie Lubin), Adrian Nogowski (MMTS Kwidzyn)

Obrotowi: Kamil Syprzak (FC Barcelona), Marek Daćko (Górnik Zabrze), Maciej Gębala (Orlen Wisła Płock), Patryk Walczak (Massy Essone HB)

Sławomir Szmal wraca do kadry

29.01.2016 Wroclaw . Mecz Polska - Szwecja w ramach Mistrzostw Europy w Hali Stulecia . Slawomir Szmal .
Fot. Mieczyslaw Michalak / Agencja Gazeta

SLOWA KLUCZOWE:
pilka reczna sport mistrzostwa europy hala stulecia reprezentacja Polski /FR/
ZDJĘCIE DO WKŁADKI:
DGWRP Gazeta WyborczaSport
MIECZYSŁAW MICHALAK

28.07.2016 Kielce . Slawomir Szmal podczas meczu Polska : Motor Zaporoze .
Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta 
SLOWA KLUCZOWE:
pilka reczna mecz
PAWEŁ MAŁECKI

23.01.2016 Krakow  . Slawomir Szmal  podczas meczu Polska - Norwegia . Mistrzostwa Europy w pilce recznej mezczyzn . 
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta 
 
SLOWA KLUCZOWE:
pilka reczna me euro
MATEUSZ SKWARCZEK

Sławomir Szmal wraca do kadry