Kto jest szybszy, człowiek czy zwierzę? Phelps zmierzy się z rekinem! A jak było kiedyś?

Rywalizacja ludzi z innymi ludźmi nie wystarcza sportowcom. Dlatego czasami próbują się zmierzyć ze.. zwierzętami. Motywacje mieli różne. Niektórzy tak zarabiali na życie, inni chcieli po prostu dostarczyć kibicom rozrywki. Już w lipcu najlepszy olimpijczyk w historii Michael Phelps zmierzy się z... rekinem. Zapraszamy na przegląd najciekawszych wyścigów pomiędzy ludźmi a zwierzętami.
Michael Phelps i rekin Michael Phelps i rekin ERIC GAY/AP

Kto był szybszy, człowiek czy zwierzę? Michael Phelps czy rekin? Jesse Owens czy koń?

Rywalizacja ludzi z innymi ludźmi nie wystarcza sportowcom. Dlatego czasami próbują się zmierzyć ze.. zwierzętami. Motywacje mieli różne. Niektórzy tak zarabiali na życie, inni chcieli po prostu dostarczyć kibicom rozrywki. Już w lipcu najlepszy olimpijczyk w historii Michael Phelps zmierzy się z... rekinem. Oto przegląd najciekawszych wyścigów pomiędzy ludźmi a zwierzętami.

Michael Phelps i rekin Michael Phelps i rekin ERIC GAY/AP

Michael Phelps vs rekin

Michael Phelps zakończył już karierę sportową, ale wciąż szuka nowych wyzwań. Najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii stanie do rywalizacji z... żarłaczem białym. Wyścig najlepszego pływaka z drapieżnym rekinem odbędzie się w ramach programu telewizji Discovery.

Kto wygra? Przekonamy się dopiero 23 lipca. Faworytem będzie rekin. W szczycie formy, Phelps pływa w tempie ok. 10 km/h. Dla żarłacza białego osiągnięcie takiej prędkości to żaden problem. Zazwyczaj pływają kilka razy szybciej.

Wciąż nie wiadomo jeszcze jak zostanie zorganizowany wyścig, aby Phelpsowi nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Jesse Owens Jesse Owens Fot. Uncredited AP

Jesse Owens vs koń

Podczas igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku Amerykanin Jesse Owens był najlepszy w indywidualnym biegu na 100 i 200 metrów, a także w sztafecie 4x100 m. Wygrał wtedy również zawody skoku w dal.

Mimo świetnych wyników sportowych, Owens miał poważne kłopoty finansowe. Dlatego często w dziwny sposób zarabiał. A to ścigał się z koniem, a to sprzedał swoje medale...

W 1937 roku na Kubie odbył się bardzo nietypowy wyścig. Czterokrotny mistrz olimpijski zmierzył się z koniem.

Owens wygrał.

"Mam cztery złote medale, ale nie da się zjeść czterech złotych medali"

W latach 50. Owens wykorzystał część ze swoich medali jako zapłatę za pobyt w hotelu w Pittsburghu. Jak się okazało potem właściciel hotelu również ich nie zachował, a zapłacił nimi budowlańcom, którym zalegał pieniądze.

W 2017 roku dwa z czterech złotych medali zostały wystawione na aukcji.

Bryan Haban Bryan Haban fot. Youtube

Bryan Haban vs gepard

W 2007 roku Brayn Haban zdecydował się na wyścig z gepardem. Południowoafrykański rugbysta, jeden z najlepszych na świecie, zmierzył się ze zwierzęciem, które średnio osiąga lekko ponad 100km/h. A Haban biega "setkę" w mniej niż jedenaście sekund.

Wyścig był niebezpieczny, więc aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ataku zwierzęcia na sportowca - tuż przed pyskiem geparda - ciągnięto na sznurku kawałek mięsa.

Rugbysta startował z przewagą kilku metrów, ale i tak był drugi.
- Byłem szczęśliwy widząc, jak gepard mnie wyprzedzał, bo wiedziałem przynajmniej, że nie patrzy na mój tyłek - przyznał Haban.

Wyścig nie był jedynie rozrywką. Miał zwrócić uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony tego gatunku.

Oscar Pistorius vs koń

Kontrowersyjny południowoafrykański sportowiec zmierzył się w pojedynku sprinterskim na dystansie 200 metrów z koniem. Zwierzę było czystej krwi arabskiej i wabiło się "Maserati". Poruszający się na elastycznych protezach biegacz wystartował o 30 metrów przed swym czworonożnym rywalem i nie miał najmniejszych problemów z utrzymaniem przewagi aż do mety.

Tony Martin, na zdjęciu jeszcze w koszulce poprzedniego zespołu Tony Martin, na zdjęciu jeszcze w koszulce poprzedniego zespołu ERIC FEFERBERG/AP

Kolarze vs koń

I znowu konie. W 2013 roku w Dubaju odbył się inny niecodzienny wyścig. Tamtejsi szejkowie zaprosili najlepszych kolarzy świata, m.in.: Alberto Contadora, Vincenzo Nibali`ego czy Tony`ego Martina. Ten ostatni zmierzył się z koniem na dystansie kilometra. Niemiecki kolarz przegrał.

Więcej o: