Sport.pl

Mistrzostwa świata w match racingu

Dowodzona przez Karola Jabłońskiego załoga MK Cafe Sailing Team weźmie udział w rozpoczynających się w środę w Sztokholmie mistrzostwach świata w match racingu


Olsztynianin Karol Jabłoński, skipper MK Cafe Sailing Team i Polska1, jest wymieniany na trzecim miejscu wśród faworytów mistrzostw świata w match racingu. W składzie MK Cafe Sailing team oprócz Jabłońskiego znajdują się Grzegorz Baranowski, Jacek Wysocki i Piotr Przybylski.

Mistrzowskie regaty rozpoczną się w środę na wodach sztokholmskiego portu. Organizatorzy, przedstawiając Polaka, przypominają dwa tegoroczne zwycięstwa dowodzonej przez niego załogi MK Cafe Sailing Team w regatach match racingowych pierwszego stopnia [Amer Sport w Helsinkach i Yava Trophy w Jekatierinburgu - Rosja - red.]. Przypominają również mistrzostwo świata w klasie Mumm 36, sześć mistrzowskich tytułów w bojerowej klasie DN oraz udział w przygotowaniach polskiej załogi do regat o Puchar Ameryki w 2006 r. Jako sensacyjny ocenia się awans Jabłońskiego na szóste miejsce w światowym rankingu sterników ISAF [to najwyższe miejsce, jakie olsztyńskiemu żeglarzowi udało się zająć w tym prestiżowym rankingu - red.]. - Nie chcę spekulować i mówić o naszych szansach w tych mistrzostwach świata. Zawsze staję na starcie, jakichkolwiek zawodów, z silnym postanowieniem zwycięstwa. I takiego nastawienia oczekuję od swych partnerów. Ja od siebie wymagam wiele i tego

samego wymagam od innych, którzy chcą ze mną współpracować - zwierza się Jabłoński na internetowej stronie www.mkcafesailingteam.pl.

Najpoważniejszym faworytem mistrzostw świata w match racingu jest Duńczyk Jesper Radich. Duńczyk zajmuje drugie miejsce w światowym rankingu sterników i ma już na koncie tytuł mistrza Europy, zdobyty w tym roku w Hiszpanii. Zdaniem organizatorów drugim kandydatem do zdobycia mistrzostwa świata jest zajmujący szóste miejsce w rankingu rodak Radicha - Jes Gram Hansen [zajął trzecie miejsce w tegorocznych mistrzostwach Europy -red.].

Wielkimi nieobecnymi w Sztokholmie będą zajmujący pierwsze i trzecie miejsce w rankingu ISAF: Peter Holmberg (Wyspy Dziewicze) oraz Ed Baird (USA). W sztokholmskich regatach zabraknie także obrońcy tytułu mistrza świata - Nowozelandczyka Deana Barkera. Wszyscy trzej wymienieni żeglarze zajmują się obecnie przygotowaniami do startu w regatach o Puchar Ameryki, które rozpoczną się 1 października.