Sopot Match Race 2010. Karol Jabłoński w Polsce

Najbardziej utytułowany polski żeglarz - Karol Jabłoński - przyleciał w poniedziałek do Polski, aby za niecałe trzy tygodnie wystartować w regatach Sopot Match Race 2010. Udział w tegorocznych regatach będzie dla Karola Jabłońskiego debiutem w sopockiej imprezie, natomiast dla organizatorów jego start będzie zwieńczeniem wieloletnich starań o ściągnięcie tego zawodnika do Polski oraz potwierdzeniem wysokiej rangi zawodów w żeglarskim kalendarzu w Polsce.
- Będąc na regatach w Nowej Zelandii czy Dubaju byłem pytany przez światowej klasy zawodników match racingowych o te regaty. Wielu z nich brało w nich udział, wielu by chciało. Od wielu lat nie startowałem w regatach w kraju i uznałem, że Sopot Match Race będzie fantastyczna okazją przypomnienia i pokazania się rodzimej publiczności - powiedział Jabłoński.

Karol Jabłoński przyleciał do Polski po długim czasie nieobecności, spowodowanym udziałem w regatach Louis Vuitton Trophy, które odbyły się marcu w Nowej Zelandii. Jednocześnie jest w trakcie przygotowań do największej i najważniejszej imprezy żeglarskiej świata - regat o Puchar Ameryki.

Karol Jabłoński - rocznik 1962, osiągnięcia: Puchar Ameryki - 4 miejsce w 2007 na hiszpańskim jachcie Desafio Espanol, Cykl regat Louis Vuitton Trophy - 2 miejsce w maju 2010 na jachcie Synergy w regatach we włoskim kurorcie La Magdalena, Mistrz Świata i Europy w żeglarstwie meczowym, Wielokrotny Mistrz Świata w bojerach klasy DN . Od listopada 2002 do lipca 2004 znajdował się na pierwszej pozycji w rankingu sterników meczowych Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF. Wielokrotny zwycięzca regat morskich, między innymi Kieler Woche, Rolex Cup

Kariera

Pochodzi z Mazur. Jako junior startował w klasie Cadet i 470. W 1986 roku wyemigrował do RFN. Do 1997 startował w regatach pod niemiecką banderą. Obecnie mieszka pod Olsztynem. W 1997 prowadził przygotowania olimpijskie na katamaranie Toronto, które przerwał w wyniku kontuzji.

Jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii klasy DN. Później, oprócz startów na jachcie "MK Cafe", rozpoczyna starty z regatach meczowych. Najpierw jako załogant Markusa Weisera, potem już jako sternik. W sezonie 2003 wystartował po raz pierwszy jako lider własnego teamu "Jabłoński Sailing Team". W roku 1999 wspólnie z Thomasem Friese na jachcie kl. Sydney'40 zdobył wicemistrzostwo świata i wygrał tę klasę na Admiral's Cup. Na chwilę przed tymi regatami poprowadził do zwycięstwa na mistrzostwach świata jacht "Thomas I Punkt" klasy Mumm 36. Najbardziej utytułowany żeglarz w historii polskiego jachtingu.