Sport.pl

Himalaizm. 26 maja stanęła baza pod Nanga Parbat.

Młodzi polscy himalaiści rozpoczynają oblężenie ośmiotysięcznika Nanga Parbat (8126 m). Oto pierwsza relacja z himalajskiej wyprawy na pakistański szczyt.
We wtorek po południu 12 osobowa ekspedycja dotarła do wysokości 4200 metrów gdzie zaplanowano bazę wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu. Jak napisał w mailu kierownik Artur Hajzer, już w środę szóstka wspinaczy ruszyła do góry. Po pokonaniu 600 metrów i założeniu lin poręczowych znalazła miejsca na obóz I. Tam złożono depozyt żywności, namiotów i lin.

W czwartek 27 maja, jeśli pogoda pozwoli, kolejna grupa wespnie się do obozu pierwszego, a potem spróbuje podejść wyżej.

Na razie wszyscy czują się w miarę dobrze. Lekki ból głowy i brzucha to efekt oswajania się z wysokością. Trzeba bowiem pamiętać, że w wyprawie uczestniczą głównie młodzi, himalaiści. To pierwszy etap pięcioletniego projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 15". Jego pomysłodawca i kierownik sportowy Artur Hajzer zakłada wyselekcjonowanie i przygotowanie grupy wspinaczy, którzy będą mieli szanse zimowego ataku na pięć nie zdobytych jeszcze o tej porze roku pakistańskich ośmiotysięczników, z K2 na czele.

Wiosenne wejście na Nanga Parbat ma być poprowadzone drogą Kinshoffera od strony doliny Diamir w stylu klasycznym. W języku wspinaczkowym oznacza to, że zaplanowano kilkutygodniową akcję, z czasem na aklimatyzację, zakładanie obozów, poręczowanie części drogi.

Projekt wspierają Polski Związek Alpinizmu, Ministerstwo Sportu i Fundacja Jerzego Kukuczki. Patron medialny Sport.pl

Więcej o wyprawie i zdjęcia znaleźć można na - Polskihimalaizmzimowy.pl »


Więcej o: