Piotr Pustelnik zdobył Koronę Himalajów

Dziś Piotr Pustelnik stanął na szczycie Annapurny (8091 m n.p.m.). Jest 21 człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i trzecim Polakiem. Droga do Korony zajęła Pustelnikowi 20 lat. Pierwszy szczyt Gasherbrum II zdobył w 1990 r.
Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?

Z Annapurną Pustelnik miał najwięcej problemów. Cztery raz wracał z wypraw na Annapurnę na tarczy: 2004, 2005, 2006 i 2008 roku. Tym razem Pustelnik stanął na wierzchołku i zakończył wieloletnią wspinaczkę do Korony Himalajów.

Pustelnik stanął na szczycie o godz. 1.45 czasu Nepalskiego. Jest 21 człowiekiem na świecie, któremu się to udało i trzecim Polakiem - po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim. Na kilka godzin przez Pustelnikiem na szczycie Annapurny stanęła 44-letnia Oh Eun-Sun z Korei Południowej , która tym wierzchołkiem także zakończyła marsz po Koronę Himalajów. Koreanka jest zarazem pierwszą kobietą, która zdobyła Koronę.

Piotr Pustelnik wchodził na szczyt razem z Peterem Hamorem, słowackim alpinistą i swoim przyjacielem z wielu wypraw. Teraz Pustelnik razem z Hamorem schodzą ze szczytu do obozu czwartego, który jest na wysokości 7000 m n.p.m. Tam przenocują, po czym zejdą do "dwójki" skąd wrócą do bazy położonej na ok. 4100 m n.p.m.

Organizatorzy Maratonu Londyńskiego ? stracili 150 tys. funtów