Alicja Pęczak mistrzynią Europy!

Złoty medal i wspaniały rekord Polski Alicji Pęczak na zakończenie pływackich mistrzostw Europy na krótkiej pływalni. Polacy wracają z w Walencji z czterema medalami

Złoty medal i wspaniały rekord Polski Alicji Pęczak na zakończenie pływackich mistrzostw Europy na krótkiej pływalni. Polacy wracają z Walencji z czterema medalami

Studenci AWF, ale i wielu fachowców będzie miało czego się uczyć od pani mgr Alicji Pęczak. Świeżo upieczona pracowniczka naukowa gdańskiej akademii pokazała w niedzielę całej Europie, jak wiele ma do powiedzenia w pływaniu. 30-letnia zawodniczka AZS AWF Gdańsk została w wielkim stylu mistrzynią Europy na dystansie 100 m st. klasycznym. Prowadząc od startu do mety, poprawiła aż o 0,74 s rekord Polski, czym była na mecie bardzo zaskoczona. Do pełni szczęścia, czyli rekordu Europy Belgijki Brigitte Becue, zabrakło zaledwie 0,08 s.

Pęczak zapowiadała, że startem w Walencji kończy międzynarodową karierę. Wybrała te zawody dawno temu i, jak twierdziła przed wyjazdem, nie ma żadnej siły, by mogła zmienić decyzję. Ostatni raz wystartuje w tym tygodniu w Spale w drużynowych mistrzostwach Polski. Ma to być ostatnia szansa, by najlepsza polska pływaczka skończyła przygodę ze sportem jako rekordzistka Europy.

10-osobowa reprezentacja Polski wyjedzie z Walencji z czterema medalami - złotym, dwoma srebrnymi i brązowym. Brąz niespodziewanie wywalczył grzbiecista AZS AWF Warszawa Przemysław Wilant na 100 m. Polak do mety dopłynął na czwartym miejscu, ale trzeci, Litwin Darius Grigalionis, został zdyskwalifikowany. Zwyciężył broniący tytułu Islandczyk Or Arnarson, bijąc czasem 52,28 s rekord Europy, który należał do Polaka Bartosza Kizierowskiego. Ten, odczuwając nadal skutki anginy, zajął tylko piąte miejsce.

Szczęścia nie miała także Otylia Jędrzejczak. Do finału wyścigu na 400 m st. zmiennym awansowała z drugim czasem, ale w decydującym starcie dała się wyprzedzić trzem rywalkom. Wygrała zgodnie z przewidywaniami Ukrainka Jana Kłoczkowa. Niepokonana w czterech najważniejszych w tym roku zawodach na tym dystansie 18-letnia pływaczka otrzymała drugą już w Walencji nagrodę SuperStar 2000 w wysokości 100 tys. marek. W konkurencjach męskich największą gwiazdą ME był Włoch Massimiliano Rosolino, który wygrał cztery konkurencje (200, 400, 1500 m st. dowolnym i 200 m st. zmiennym), ustanawiając przy tym dwa rekordy Europy (400 m i 1500 m). O jeden tytuł mniej wywalczyła Słowaczka Martina Moravcova, która także poprawiła własny rekord Europy na 100 m st. motylkowym.

Mistrzowie Europy i miejsca Polaków. Mężczyźni: 1500 m st. dow. - M. Rosolino (Włochy) 14.36,93 (rek. Europy); 200 m st. mot. - T. Rupprath (Niemcy) 1.53,28; 100 m st. dow. - S. Nystrand (Szwecja) 47,56; 50 m st. klas. - M. Warnecke (Niemcy), D. Malek (Czechy), D. Fioravanti (Włochy) wszyscy po 27,11; 50 m st. mot. - M. Foster (W. Brytania) 22,31; 100 m st. grzb. - O. Arnarson (Islandia) 52,28 (rek. Europy), ... 3. P. Wilant 53,21, 5. B. Kizierowski (obaj Polska) 53,67; 200 m st. dow. - Rosolino 1.44,63, ... 8. M. Sapoń (Polska) 1.48,78; 100 m st. zm. - P. Mankoc (Słowenia) 54,14; 200 m st. klas. - S. Perrot (Francja) 2.07,58 (rek. Europy); 4x50 m st. dow. - Szwecja 1.27,52.

Kobiety: 50 m st. grzb. - I. Hlavackova (Czechy) 27,84; 400 m st. dow. - I. Ufimcewa (Rosja) 4.06,71; 100 m st. zm. - M. Moravcova (Słowacja) 1.00,58; 50 m st. dow. - T. Alshammar (Szwecja) 24,09; 200 m st. grzb. - J. Fargus (W. Brytania) 2.08,19; 100 m st. mot. - Moravcova 57,54 (rek. Europy); 100 m st. klas. - A. Pęczak (Polska) 1.06,95; 200 m st. dow. - Moravcova 1.56,51; 400 m st. zm. - J. Kłoczkowa (Ukraina) 4.35,11, ... 4. O. Jędrzejczak (Polska) 4.42,13; 4x50 m st. zm. - Szwecja 1.48,31 (rekord świata), ... 6. Polska 1.53,77.