Ian Thorpe wśród najbogatszych sportowców

Australijski pływak Ian Thorpe, trzykrotny medalista olimpijski z Sydney i sześciokrotny mistrz świata z Fukuoki, podpisał trzy kontrakty reklamowe, za które zarobi pięć mln dol. USA.
Thorpe, który w sobotę będzie obchodził 19. urodziny, wynegocjował trzyletni kontrakt z japońską stacją telewizyjną Asahi. Australijczyk przedłużył niedawno do 2005 r. umowę z koncernem Adidas. Ma wziąć udział w kampanii reklamowej, która jego zarobki wyniesie na poziom zbliżony do Amerykanów - golfisty Tigera Woodsa i koszykarza Michaela Jordana. Ponadto będzie promował produkty firmy zabawkarskiej Gaffney, która wyprodukuje serię jego figurek pod pseudonimem "Thorpedo".

- Thorpe to prawdziwa międzynarodowa gwiazda. Dlatego powinien otrzymywać gażę na odpowiednio wysokim poziomie - powiedział menedżer zawodnika Dave Flaskas.

Najwięcej zarabiającym sportowcem australijskim jest golfista Greg Norman, który nie wygrał ważnego turnieju od 1993 r., zarobił w 2000 r. 26,3 mln dol. USA, z czego połowę z reklam. Dotąd Thorpe plasował się na 22. miejscu wśród najbogatszych sportowców Australii z 600 tys. na koncie. Wczoraj awansował na drugie miejsce.