Sport.pl

NHL: Brodeur podpisał kontrakt z Devils za 40 milionów dolarów

Bramkarz hokejowej ligi NHL, Martin Brodeur, który w latach 90. dwukrotnie zdobył z New Jersey Devils Puchar Stanleya, przedłużył do końca 2007 roku kontrakt z tym zespołem.
Za kolejnych pięć sezonów gry w barwach Devils otrzyma w sumie 40 milionów dolarów. Nowy kontrakt gwarantuje mu roczne zarobki w wysokości ośmiu milionów dolarów, począwszy od października 2002 roku. W piątym roku obowiązywania tej umowy, w sezonie 2006-07, zawodnik będzie mógł renegocjować wysokość swoich apanaży.

Termin dotychczasowego kontraktu upływa w czerwcu 2002 roku. W tym sezonie za grę w New Jersey Brodeur - sześciokrotny uczestnik meczu All-Star - otrzyma 4,8 mln. dol.

W przyszłym sezonie nie będzie jednak najlepiej zarabiającym bramkarzem w lidze. Niedawno Patrick Roy podpisał z Colorado kontrakt, na mocy którego w najbliższych trzech sezonach będzie zarabiał 8,5 mln rocznie.

Zespół Roya - Avalanche zdobył w czerwcu Puchar Stanleya, pokonując w finale 4:3 właśnie Devils.

29-letni Brodeur ostatnie cztery sezony kończył z największą ilością zwycięstw wśród bramkarzy. W poprzednich rozgrywkach zanotował 42 wygrane w 72 meczach. 11 jego występów zakończyło się remisem, a 17 porażką.

W tym roku stał się trzecim bramkarzem w historii NHL, po Jacquesie Plante i Terrym Sawchuku, któremu udało się w regularnym sezonie odnieść więcej niż 40 zwycięstw.

Jednocześnie jest czwartym bramkarzem, któremu udało się przez sześć kolejnych sezonów odnotować przynajmniej 30 wygranych meczów w sezonie. Oprócz niego dokonali tego Roy, Plante i Tony Esposito.

Brodeur trafił do NHL w 1990 roku, w pierwszej rundzie draftu, pozyskany przez Devils. Zadebiutował jednak w lidze dopiero w sezonie 1992-93.

Diabły zdobyły Puchar Stanleya w 1995 i 2000 roku. Nowy sezon NHL rozpoczną w sobotę 6 października wyjazdowym meczem z Washington Capitals.