Lekkoatletyka - Rekord świata w maratonie kobiet

Japonka Naoko Takahashi uzyskała w niedzielę w Berlinie najlepszy wynik w maratonie. Mistrzyni olimpijska z Sydney jako pierwsza kobieta przebiegła 42,195 km poniżej 2:20 godz. (2:19.46).
Berliński maraton, który w tym roku nosił nazwę "Bieg dla pokoju", wygrał Kenijczyk Joseph Ngolepus (2:08.47).

Zawody odbywały się przy entuzjastycznym dopingu ponad miliona kibiców zebranych na trasie biegu. Od igrzysk w Sydney Takahashi pierwszy raz startowała w maratonie. 29-letnia Japonka prowadziła niemal od startu, bijąc na mecie dotychczasowy rekord kobiet ustanowiony dwa lata temu na tej samej trasie przez Kenijkę Teglę Loroupe (2:20.43). Takahashi, która po raz pierwszy w życiu biegła w maratonie masowym i korzystała z "zajęcy", zarobiła 210 tys. marek za zwycięstwo i rekordowy wynik.

- To świetna, szybka i płaska trasa - mówiła Japonka. - Pomogli mi też bardzo wspaniale przeżywający zawody berlińczycy. Dotąd startowałam w maratonach, po to by je wygrać. Dziś po raz pierwszy chciałam pobić rekord.

Bardzo szybko pobiegli też mężczyźni. Joseph Ngolepus miał być w Berlinie "zającem". Kenijczyk nie zszedł jednak z trasy, odnosząc zwycięstwo. Gorszy od niego o blisko pół minuty był jego rodak Willy Cheruiyot (2:09.08), zaś trzeci na mecie kolejny Kenijczyk William Kiplagat stracił już ponad minutę (2:09.55).