Rekordzista świata w podnoszeniu ciężarów złapany na dopingu

Australijski ciężarowiec Sergo Chakhoyan, rekordzista świata, został przyłapany na stosowaniu dopingu - sterydów - poinformował w środę dziennik "Courier-Mail".
Australijska Federacja Podnoszenia Ciężarów zdyskwalifikowała Chakhoyana na dwa lata - poinformował Robert Kabbas, dyrektor wykonawczy federacji.

Dyskwalifikacja oznacza, że zawodnik nie weźmie udziału w mistrzostwach świata, które w dniach 4-11 listopadzie odbędą się w Turcji.

32-letni Chakhoyan, który przyjechał do Australii z Armenii w 1997 roku, a po raz pierwszy bronił barw nowego kraju dwa lata później w mistrzostwach świata, został przyłapany na stosowaniu dopingu podczas tegorocznych Igrzysk Dobrej Woli.

W Brisbane Chakhoyan zdobył złoty medal i ustanowił rekord świata w rwaniu w wadze 85 kg. W pierwszej konkurencji Australijczyk uzyskał 181,5 kg, wynik lepszy o pół kilograma od poprzedniego najlepszego osiągnięcia, które należało od ponad roku do Gruzina George Asanidze.

Za pierwszy rekord świata podczas Igrzysk Dobrej Woli, a także za zwycięstwo w każdej z konkurencji (rwanie, podrzut, dwubój) Chakhoyan otrzymał w sumie 31 tysięcy dolarów amerykańskich czyli 62 tysiące dolarów australijskich.

Na ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich w Sydney Chakhoyan w wadze 85 kg zajął szóste miejsce.