Brąz w MŚ w judo

Debiutujący w mistrzostwach świata seniorów w judo, 21-letni Krzysztof Wiłkomirski (AZS UW Warszawa) zdobył w sobotę brązowy medal w wadze 73 kg.
Eliminacje przeszedł w imponującym stylu - wszystkie cztery walki wygrał przed czasem. By awansować do finału mistrzostw - musiał pokonać Rosjanina Witalija Makarowa. Nie udało się i dla Wiłkomirskiego szansą wejścia na podium była walka o brązowy medal z Andriejem Szturbabinem z Uzbekistanu. Tej szansy Polak nie przegapił - pokonał rywala przez ippon i zdobył swój pierwszy medal mistrzostw świata seniorów.

Po bardzo dobrym występie w eliminacjach Wiłkomirski do walki z Makarowem przystąpił jakby odmieniony. Zatracił gdzieś czujność, nie potrafił w porę skutecznie obronić się przed atakami rywala, nie potrafił też znaleźć sposobu, jak zaatakować judokę z Czelabińska.

Polaka zdeprymowały też kary - shido, czui - udzielane mu przez sędziego za pasywność w walce. Makarow jednak zdobywał punkty nie tylko karami nakładanymi na Wiłkomirskeigo, ale też z akcji - najpierw yuko, potem waza-ari. Polak na różne sposoby starał się wybić z uderzenia rywala - w pewnym momencie poprosił o pomoc lekarza, chcąc odpocząć. I ten manewr spalił na panewce. Wkrótce sędzia po raz trzeci ukarał polskiego judokę za pasywność. Kara keikoku przy poprzednim waza-ari oznaczała porażkę Polaka przez ippon w 3.53 min pojedynku.

Wiłkomirski odrodził się w walce o brązowy medal ze Szturbabinem. Ponownie dyktował warunki na macie. Wprawdzie w 45 sekundzie ukarany został, znów za pasywność, shido, ale pod koniec drugiej minuty walki zaliczył skuteczną akcją waza-ari. Potem raz znalazł się w opałach, gdy Uzbek próbował zastosować tzw. trzymanie. Niespełna 20 sekund później ponowna widowiskowa akcja Polaka zakończyła się waza-ari, drugim w tej walce, a to oznaczało koniec pojedynku i brązowy medal Wiłkomirskiego.

Krzysztof Wiłkomirski ma 21 lat. Jest studentem AWF, ale należy do klubu AZS UW Warszawa. Dotychczas największym jego osięgnięciem sportowym było piąte miejsce w tegorocznych mistrzostwach Europy w Paryżu. Był też trzeci w Akademickich Mistrzostwach Świata. Dwukrotny mistrz Polski. W kategorii juniorów dwukrotnie był na piątym miejscu w mistrzostwach Europy w tej kategorii wieku, był też siódmy w mistrzostwach świata juniorów.

Wyniki Wiłkomirskiego - 73 kg:

Półfinał: Krzysztof Wiłkomirski - Witalij Makarow (Rosja) 0:10 (ippon - waza-ari i keikoku); repasaż: Andrij Szturbabin (Uzbekistan) 10:0 (ippon, dwukrotne waza-ari).

W niedzielę w ostatnim dniu mistrzostw z reprezentantów Polski wystąpią: Anna Żemła-Krajewska (AZS AWF Gdańsk) w wadze 48 kg, Jacek Cyran (Czarni Bytom), w wadze 60 kg i Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom) w kategorii open.

Wyniki:

Kobiety:

52 kg: 1. Sun-Hui Kye (KRLD), 2. Raffaella Imbriani (Niemcy), 3. Yuxiang Liu (Chiny) i Legna Verdecia (Kuba), 5. Salima Souakri (Algieria) i Yuki Yokosawa (Japonia), 7. Ioana Dinea (Rumunia) i Fabiane Hukuda (Brazylia)

57 kg: 1. Yurisleidis Lupetey (Kuba), 2. Deborah Gravenstijn (Holandia), 3. Kie Kusakabe (Japonia) i Isabel Fernandez (Hiszpania), 5. Yuhua Xu (Chiny) i Cinzia Cavazzuti (Włochy), 7. Marisabele Lomba (Belgia) i Tania Ferreira (Brazylia)

Mężczyźni:

66 kg: 1. Arash Miresmaeili (Iran), 2. Musa Nastujew (Ukraina), 3. Hyung-Ju (Korea Płd) i Yordanis Arencibia (Kuba), 5. Isłam Macijew (Rosja) i Amar Meridja (Maroko), 7. Bryan van Dyk (Holandia) i Jozef Krnac (Słowacja)

73 kg: 1. Witalij Makarow (Rosja), 2. Yusuke Kanamaru (Japonia), 3. Aschat Szacharow (Kazachstan) i Krzysztof Wiłkomirski (Polska), 5. Sung-Ho Min (Korea Płd) i Andriej Szturbabin (Uzbekistan), 7. German Velazco (Peru) i Ilia Szymsziuri (Ukraina).