Dwa srebrne medale polskich pięcioboistek w MŚ

Dwa srebrne medale mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym zdobyły w sobotę w angielskim Millfield reprezentantki Polski. Indywidualnie tytuł wicemistrzowski obroniła Paulina Boenisz, która wraz z Katarzyną Baran i Edytą Małoszyc zajęła także drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej

Indywidualnie tytuł wicemistrzowski obroniła Paulina Boenisz, która wraz z Katarzyną Baran i Edytą Małoszyc zajęła drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Po trzech konkurencjach: strzelaniu, szermierce i pływaniu Boenisz zajmowała piąte miejsce. Polka miała 116 pkt. straty do prowadzącej Włoszki Claudii Cerutti. Decydującą konkurencją była jazda konna. Brytyjskie wierzchowce często występujące w prawdziwych zawodach jeździeckich są bezlitosne dla pięcioboistów i obnażają wszystkie ich słabe punkty.

Baran jako pierwsza z Polek została poddana ciężkiej próbie. Miała dwie zrzutki na koncie, gdy staranowała przedostatnią przeszkodę. Na ostatniej zatrzymała się na dłużej. Spadła z konia i ręką strąciła belkę. Dojechała do celownika z wielkimi stratami.

Także walcząca o indywidualny medal Boenisz nie mogła zapanować nad koniem, który strącił dwie pierwsze przeszkody. Potem było lepiej. Polka popełniła tylko jeden błąd więcej i z wynikiem 1040 pkt. awansowała na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Na tym samym koniu doświadczona Włoszka Fabiana Fares ledwo ukończyła konkurencję, zdobyła nieco ponad 600 pkt., co pogrzebało szansę jej ekipy na medal drużynowy.

Najlepiej na koniu radziła sobie Małoszyc, która wyprowadziła drużynę na drugie miejsce. Popełniła tylko jeden błąd i okazała się najlepszą amazonką finałów (zdobyła 1070 pkt.).

Do biegu Boenisz wystartowała ze stratą 16 s do prowadzącej Cerutti i pięciu sekund do mistrzyni olimpijskiej, faworytki gospodarzy Stephanie Cook. Polka już na drugim okrążeniu dogoniła Cerutti, ale Cook była poza jej zasięgiem.